Πέμπτη 27 Απριλίου 2017

Και το Σάββατο σηκώνει την κούπα! Πανναξιακός-Ολυμπιακός 2-3 (βόλεϊ γυναικών,πρωτάθλημα)

«Κοκκινίζει» ο τίτλος, το Σάββατο στο Ρέντη για την στέψη!
Ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα από τη Νάξο, επικρατώντας στο τάι μπρέικ του Πανναξιακού, έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και… ετοιμάζεται για την κατάκτηση του 5ου σερί πρωταθλήματος, το Σάββατο (29/4) στις 20:00 στο Ρέντη στον 3ο τελικό. Οι «ερυθρόλευκες» θέλουν να κλείσουν ιδανικά μια εξαιρετική χρονιά, κατά την οποία αγωνίστηκαν στον τελικό του CEV Challenge Cup, κατέκτησαν το 7ο σερί Κύπελλο και ο επόμενος στόχος είναι το πρωτάθλημα για το 5ο διαδοχικό νταμπλ! Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης  (στην οποία δεν αγωνίστηκε ξανά η τραυματίας Αρέτα Κονόμη) αναδείχθηκε η Ναντζέγια Μαλασάι με 28 πόντους (27/53 επ., 1 άσσος) και ακολούθησαν με 19 η Χίπε, με 18 η Λαζάρεβιτς ενώ Λαμπρούση και Εμμανουηλίδου σημείωσαν αμφότερες από 10.
Προβάδισμα Ολυμπιακού, ανατροπή και… τάι μπρέικ!
Από κει και πέρα το πρώτο σετ με τον Πανναξιακό, ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά οι «ερυθρόλευκες» έκαμψαν την αντίσταση του Πανναξιακού με 26-28 και προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ! Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (8-5, 13-10) όμως στη συνέχεια προσπέρασε και πήγε με +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Ακολούθησε ένα σερί 3-0 του Πανναξιακού  για το 17-16, η Χίπε ισοφάρισε σε 17-17 όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες έφτασαν στο 20-18 και στο 23-21. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 23-23με μπλοκ της Γιώτα, έχασε τελικά το σετ με 23-25, με τον Πανναξιακό να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο τρίτο σετ συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκονται στη μεγαλύτερη διάρκεια πίσω στο σκορ και τον Πανναξιακό να φτάνει στο 25-21 και να παίρνει το προβάδισμα με 2-1 στα σετ. Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο 4ο σετ με τον Θρύλο να βελτιώνει αισθητά την απόδοσή του να κυριαρχεί απόλυτα και να φτάνει εύκολα στο 25-16 με το οποίο ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Θρύλος και στο φινάλε!
Στο τάι μπρέικ ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος και προηγήθηκε γρήγορα με 4-0. Στην εξέλιξη του σετ διατήρησε τον έλεγχο και παρότι μείωσε σε 6-7 ο Πανναξιακός, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους σε 7-11 και σε 8-13 ενώ με επίθεση της Μαλασάϊ διαμορφώθηκε το 15-10 με το οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 3-2 στα σετ και το 2-0 στη σειρά των τελικών.
Τα σετ: 2-3 σε 2:11, 26-28 (32'), 25-23 (30'), 25-21 (29'), 16-25 (24'), 10-15 (16')
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 18 (14/28 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ, 50% υπ.,-40%αρ.), Μαλασάι 28 (27/53 επ., 1 άσσος, 48%υπ.,-40%αρ.), Λαμπρούση 10 (8/20 επ., 2 άσσους), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (19/53 επ.), Εμμανουιλίδου 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκη (-λ, 65%υπ.,-47%αρ.)/, Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (1/1 επ., Τεζα
Πανναξιακός (Γιώργος Ρούσης): Φρέσκο 16 (14/41 επ., 2 μπλοκ), Ποτοκάρ 21 (13/42 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ, 35%υπ.,-12%αρ.), Δρακουλίδου 1 (1 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (6/15 επ., 4 άσσους, 3 μπλοκ, Τοτσίδου 13 (9/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33%υπ.,-20%αρ.), Ζακχαίου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κακουράτου (-λ, 45%υπ.,-27%αρ.)/, Ξαγοράκη, Σεφεριάδου, Αναγνώστου
Δηλώσεις
Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη και δύσκολη. Ο Πανναξιακός περιμέναμε ότι θα παίξει καλύτερα στην έδρα του όπως και έκανε. Εμείς από την πλευρά μας δεν αγωνιστήκαμε στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας όμως δεν παίξαμε και άσχημα. Αντιμετωπίσαμε ορισμένες δυσκολίες σε κάποιες στιγμές κυρίως στο μπλοκ όμως στο τέλος μίλησε η ποιότητα των παικτριών μας και κερδίσαμε. Είμαστε πολύ κοντά στο τέλος της σεζόν και σίγουρα για αυτό το λόγο πετύχαμε μια μεγάλη νίκη. Καλούμε τους φιλάθλους μας το Σάββατο στο Ρέντη να μας υποστηρίξουν και να έχουμε την ευκαιρία να πανηγυρίσουμε μαζί την κατάκτηση του πρωταθλήματος».
Ειρήνη Κοκκινάκη: «Το περιμέναμε ότι θα είναι ένα δύσκολο ματς, ξέρουμε πόσο δυνατός είναι ο Πανναξιακός μέσα στην έδρα του. Ήταν μια ωραία ατμόσφαιρα, ο αγώνας είχε θέαμα και συναρπαστική εξέλιξη, ωστόσο εμείς έπρεπε να δείξουμε κάποια στιγμή ότι είμαστε από πάνω, ακόμα και αν το παιχνίδι έφτανε στα πέντε σετ και πήγαινε πόντο πόντο. Κερδίσαμε σήμερα και πλέον περιμένουμε όλες το Σάββατο, τον κόσμο μας στο τρίτο ματς, να μας δώσει δύναμε και να κάνουμε το παιχνίδι ακόμα πιο εύκολο. Να σηκώσουμε στην έδρα μας την τελευταία κούπα της χρονιάς αλλά τόσο σημαντική για εμάς και το σύλλογο».

Πηγή: osfp.gr