Δευτέρα 24 Απριλίου 2017

Με ένα διαστημικό Αγκάμεζ έκανε το πρώτο βήμα για την κούπα!Ολυμπιακός-παοκ 3-0 (βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Δύο βήματα για το πρωτάθλημα!
Με τον… διαστημικό Λίμπερμαν Αγκάμεζ που τελείωσε με 24 πόντους (21/29 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) και συνολικά εξαιρετική απόδοση όλης της ομάδας ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-16) του ΠΑΟΚ στο Ρέντη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν με τεράστιο πάθος και θέληση και δεν άφησαν περιθώρια στους Θεσσαλονικείς για να διεκδικήσουν κάτι ουσιαστικό και πλέον χρειάζονται δυο ακόμα νίκες για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του 28ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους! Παράλληλα αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στην Πυλαία την ερχόμενη Παρασκευή (28/4, 19:00) όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα διεκδικήσουν τη 2η νίκη για να έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν το πρωτάθλημα την ερχόμενη Δευτέρα (1/5,19:00) στο Ρέντη!
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Στο ξεκίνημα του 1ου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει στο 12-11 με μονό μπλοκ του Τσούπκοβιτς στον Σακόγλου. Στη συνέχεια ο Θρύλος ανέβασε στροφές και αύξησε το προβάδισμά του στο +5 (19-14) μετά δυο διαδοχικές επιθέσεις του Αγκάμεζ. Η διαφορά  αυξήθηκε στους έξι πόντους μετά την άστοχη επίθεση πρώτου χρόνου του Τακουρίδη (21-15). Με άσσο του Κοκκινάκη οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 22-15, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 3-0 πλησιάζοντας σε 22-18, όμως ο Αγκάμεζ  με νέα επίθεση διαμόρφωσε το 23-18, φτάνοντας στους 7 πόντους. Ο Θρύλος έλεγχε απόλυτα το ρυθμό και πήρε το σετ με 25-19 μετά την επίθεση του Ανδρεάδη που κατέληξε στο φιλέ.
Με σούπερ Αγκάμεζ… 2-0!
Την ίδια εικόνα με την έναρξη του 1ου σετ είχε και το 2ο με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο προβάδισμα στο 10-9 μετά από άσσο του Αγκάμεζ.  Στην εξέλιξη του σετ, οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο με τον Θρύλο να προηγείται με 19-18 ύστερα από μπλοκ του Κοκκινάκη στον Στάροβιτς. Ο Τσούπκοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 20-19. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +2 μετά από σερβίς άουτ του Παντακίδη (21-20) και επίθεση του Αγκάμεζ στο 22-20. Ο Κολομβιανός διαγώνιος κάρφωσε για το 23-21 και παρότι μείωσε ο Σαφράνοβιτς (23-22) το +2 επανήλθε μετά την επίθεση του Ντάντε που κατέληξε άουτ (24-22). Το σετ τελείωσε με νέα επίθεση του ασταμάτητου Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος πέτυχε το 25-22, φτάνοντας τους 16 πόντους με το εντυπωσιακό ποσοστό των 15/22 επιθέσεων ενώ είχε και ένα μπλοκ!
Απόλυτος κυρίαρχος και 3-0 μέσα σε αποθέωση!
Ο Θρύλος μπήκε με… φόρα στο 3ο σετ και έφτασε στο 10-5 με τον Αγκάμεζ να… συνεχίζει την εξαιρετική εμφάνιση. Οι Πειραιώτες με συνολικά πολύ καλή παρουσία απέκτησαν μεγάλες διαφορές (14-9) και είχαν μετατρέψει σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση, κυριαρχώντας απόλυτα σε όλους τους τομείς και με τον κόσμο να έχει στήσει το δικό του πάρτι στην κερκίδα! Ο Κοκκινάκης πέτυχε το 21-14 και με μπλοκ στον Σωτηρίου το 22-15 μέσα σε έξαλα πανηγύρια το 22-15. Δια χειρός… Αγκάμεζ προήλθε το 24-16 και μετά από παράβαση του Σαφράνοβιτς ο Θρύλος έφτασε στο 25-16, πήρε την άνετη νίκη με 3-0 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.
Τα σετ: 3-0 σε 83', 25-19 (28’), 25-22 (31’), 25-16 (24’)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 1 (1/2 επ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ), Κοκκινάκης 10 (6/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες), Άθος Κόστα 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (21/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 5 (3/12 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 55% άριστες) / Στεφάνου (λ, 79% υπ - 57% άριστες), Φιλίποφ, Φράγκος.
ΠΑΟΚ (Χόρχε Ελγκέτα): Τερζής, Σακόγλου 1 (1/11 επ), Ανδρεάδης 4 (4/6 επ), Τακουρίδης 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/14 επ, 2 άσσοι, 74% υπ - 30% άριστες), Ντάντε 6 (5/17 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 62% υπ - 48% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Στάροβιτς 11 (8/21 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/3 επ, 67% υπ - 33% άριστες).

Σλόμπονταν Μπόσκαν: «Κάναμε το πρώτο βήμα. Ήταν μια σημαντική νίκη με 3-0, θέλω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που αγωνίστηκαν όλοι σήμερα, ειδικότερα όπως έπαιξε ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ, στην επίθεση, και γενικά σε όλη την παρουσία που είχε στο παιχνίδι, ήταν πραγματικά ασταμάτητος για την άμυνα του αντιπάλου μας, και όλοι οι άλλοι παίκτες τον ακολούθησαν και αυτό πιστεύω ήταν το κλειδί του σημερινού αγώνα. Αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι αυτό ήταν μόνο το πρώτο βήμα και τώρα πρέπει να ξεκινήσουμε να σκεφτόμαστε το επόμενό μας βήμα».

Πηγή:osfp.gr