Τετάρτη 26 Απριλίου 2017

Ξύπνησε αργά και τώρα τρέχει!Εφές Πίλσεν-Ολυμπιακός 64-60 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

«Αγγιξε» την ανατροπή, την Παρασκευή κάνει το μπρέικ
Ο Ολυμπιακός ξύπνησε αργά,πήγε να κάνει ακόμα μια μεγάλη ανατροπή με πρωταγωνιστή τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη,αλλά έχασε και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.
Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά πλήρωσε το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο όπου και οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά ως και στους +17 (51-34).
Πλέον το παιχνίδι της Παρασκευής είναι τελικός για τον Ολυμπιακό,διότι με νέα ήττα μένει εκτός φάιναλ φορ,ενώ με νίκη μεταφέρει την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στο ΣΕΦ.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μπράιαν Ντάνστον.Ο παλιός παίκτης του Ολυμπιακού είχε 16 πόντους με 2/3 βολές, 7/10 δίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 1 τάπα και είχε 23 στην αξιολόγηση.
Από πλευράς Ολυμπιακού και παρά τα λάθη του κατά την διάρκεια του αγώνα,ήταν μακράν ο Βασίλης Σπανούλης που σημείωσε 15 πόντους,έχοντας και 7 ασίστ,ενώ προς το τέλος του παιχνιδιού σημείωσε τρία καρυδάτα τρίποντα τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά για την μεγάλη ανατροπή. Άλλος παίχτης που ξεχώρισε από την πολύ μέτρια βραδιά του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 8 πόντους.
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάρουν προβάδισμα με 8-3 με καλάθια των Γκρέιντζερ και Μπράουν. Όμως με εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός μείωσε το σκορ, ενώ και ο Παπανικολάου ήταν εύστοχος πίσω από τα 6.75 κάνοντας το 9-9 στον αγώνα. Τέλος περιόδου 14-17.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε +5 με καλάθι του Μάντζαρη και κατόπιν με +6 χάρη σε τρίποντο Μάντζαρη. Η Εφές όμως ανέβασε στροφές μείωσε αρχικά σε 24-25 και κατόπιν πήρε το προβάδισμα με 27-25 χάρη σε καλάθι και φάουλ από τον Ντάνστον. Ο Μπιρτς στην συνέχεια ισοφάρισε σε 27-27 και από τότε οι ερυθρόλευκοι δεν σκόραραν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με προβάδισμα υπέρ των Τούρκων 33-27.
Τρίτη περίοδος και ίσως αυτή να είναι η χειρότερη περίοδος για φέτος του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η Εφές να αυξήσει την διαφορά σε διψήφια νούμερα. +15 (45-30) αρχικά και κατόπιν σε +17 (51-34) και οι μόνοι που κράτησαν τον Ολυμπιακό σε αυτήν την περίοδο ήταν ο Μάντζαρης με τον Γκριν. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου  51-37 χάρη σε καλάθι του Γκριν και μια βολή του Γιανγκ.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη 51-40. Ο Ολυμπιακός ύστερα από μια ένταση που προκλήθηκε ξύπνησε και με την είσοδο του Παπαπέτρου έκανε ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε 53-45. Μάλιστα έριξε την διαφορά στους +4 ύστερα από δύο συνεχόμενα καλάθια του Πρίντεζη 53-49. Στην συνέχεια όμως ήταν η ώρα για τον αρχηγό.  Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με εύστοχο τρίποντο έκανε αρχικά το 57-52, στη συνέχεια έβγαλε ασίστ στον Μπιρτς που μείωσε σε 57-54. Ο Ντάνστον έκανε το 59-54, με τον Σπανούλη να απαντά με 6 συνεχόμενους πόντους με δύο τρομερά τρίποντα για το 61-60. Ο Ερτέλ από πλευράς Εφές Πίλσεν ήταν εύστοχος και στις δύο βολές 16'' πριν το τέλος και το τρίποντο που επιχείρησε ο Σπανούλης βρήκε στεφάνι.
Τελικό σκορ 64-60 και πλέον ο Θρύλος τα δίνει όλα για όλα την Παρασκευή.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60
Αναντολού Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας, Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16, Κερκ 2.
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (3), Γουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7 (2), Μάντζαρης 8 (2).