Παρασκευή 7 Απριλίου 2017

Πολύ καλή εμφάνιση,αλλά τα κοράκια του στέρησαν την νίκη!ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 90-86 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Μέτρησε τις δυνάμεις του και πάει δυνατός στις μάχες με την Εφές!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο παιχνίδι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας,έφτασε να χάνει ως και +14 (33-19),αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και θα μπορούσε να φύγει με την νίκη,αλλά οι διαιτητές που σφύριζαν έδρα 100-0 έκαναν τα πάντα για να του στερήσουν την νίκη.
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ο Ολυμπιακός και ιδιαίτερα ο αρχηγός του Βασίλης Σπανούλης δείχνει ανεβασμένος στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν και αυτό σίγουρα θα είναι καταλυτικό για τα παιχνίδια των πλέι οφ κόντρα στην Εφές Πίλσεν.
Στον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ ο Ολυμπιακός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα, οι Σπανούλης και Παπαπέτρου πέτυχαν από 16 πόντους, ενώ 13 είχε ο Παπανικολάου και από 12 οι Πρίντεζης και Μάντζαρης. Μάλιστα ο Παπαπέτρου πέτυχε και ένα απίστευτο τρίποντο από τα 9μ.(!!) 88'' πριν το τέλος του αγώνα.
Κορυφαίος του αγώνα ο Νάντο Ντε Κολό είχε 31 στην αξιολόγηση, είχε 23 πόντους με 5/5 βολές, 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, έδωσε 6 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και μαζί με τον Τεόντοσιτς που σημείωσε επίσης 23 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ.
Σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ ήταν μπροστά στο σκορ και ο Ολυμπιακός και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κρατήσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και να προηγούνται με 14 πόντους διαφορά (33-19 στο 13', 43-29 στο 18'), αλλά ο Ολυμπιακός έβρισε ανά διαστήματα λύσεις. Κυρίως με τον Βασίλη Σπανούλη  αλλά και με τους Μάντζαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 45-37 στο 19΄. Σκορ ημιχρόνου 47-37.
Τρίτο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός ανέβασε αισθητά την απόδοση του. Με όπλο του την εξαιρετική άμυνα μείωσε στους +3 (55-52),αλλά δύο επιπόλαια λάθη στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα γρήγορο 4-0 και να ανεβάσει την διαφορά πάλι στους +7 (59-52).Σκορ τρίτης περιόδου 71-63.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός κράτησε την ρωσική ομάδα για 5' στους 5 πόντους. Με τους Σπανούλη και Πρίντεζη στον πάγκο και τους Αγραβάνη, Παπανικολάου και Μάντζαρη να σκοράρουν για το 71-69 του "Παπ" και το 76-73 με το λέι απ του Βαγγέλη. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια έφτασε και στην ισοφάριση με τρίποντο του Παπαπέτρου,αλλά στην συνέχεια οι διαιτητές ανακάλυψαν γκολ-φάουλ του Τεόντοσιτς και έτσι είχαμε το 84-81,στην συνέχεια ο Τζάκσον με  βολές έγραψε το 86-81, όμως ο Παπαπέτρου με νέο τρίποντο μείωσε σε 86-84 στα 28''. Ο Χάινς με 2/2 βολές έκανε το 88-84, ο Παπαπέτρου το 88-86 και ο Χίγκινς με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 90-86.
Τελικό σκορ 90-86,μια ανώδυνη ήττα για τους Πειραιώτες που είναι τρίτοι και θα αντιμετωπίσουν την Εφές Πίλσεν έχοντας πλεονέκτημα έδρας. Οι δύο πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 19 και 21 του μήνα. Επόμενος αντίπαλος για τους ερυθρόλευκους ο Προμηθέας για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2), Τεόντοσιτς 23 (3), Όγκοστιν, Φριντζόν 4 (1), Τζάκσον, Αντόοβ, Φρίλαντ, Βοροντσέβιτς 11 (1), Χίγκινς 12, Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 10.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 2, Γιανγκ 4, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 16 (4), Σπανούλης 16 (1), Ουότερς, Αγραβάνης 7, Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 12 (2), Αθηναίου.