Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022

Έκανε πάρτι στο ΟΑΚΑ και την Παρασκευή σηκώνει το πρωτάθλημα! Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 72-78 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός παίζοντας ένα διαστημικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο όταν και κάλυψε διαφορά από το -14, με ένα επιμέρους 2-23, έκανε το 2-0 και την Παρασκευή το σηκώνει στο ΣΕΦ.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 72-78, έχοντας πλέον κάνει το 6-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια την φετινή σεζόν και απέχουν μόλις νίκη για την κούπα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 20 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 19 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο με τις δύο ομάδες, να μην ξεφεύγουν στο σκορ, με τον Ουόκαπ να έχει χρεωθεί -και από πλευράς Παναθηναϊκού ο Σίβα- με δύο φάουλ στο 2'. Οι ερυθρόλευκοι είναι χαρακτηριστικό ότι έβρισκαν στόχο μονάχα έξω από τα 6.75μ. έχοντας στο πεντάλεπτο 3/3 τρίποντα και 0/5 δίποντα. Με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα στο σκορ με +3 (12-9) στο 6', με τον Βεζένκοβ πάλι με τρίποντο να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (12-12) στο 7'. Με τις δύο ομάδες να έκανες εναλλαγές στο σκορ στα επόμενα λεπτά. Με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τρίποντο στο τέλος της περιόδου. Τέλος πρώτης περιόδου 21-20 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός τα έβρισκε σκούρα κόντρα στην πράσινη άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ προηγήθηκαν αρχικά με +7 (29-22) στο 13' και στη συνέχεια με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες του Τζέρεμι Έβανς +8 (35-27) στο 16'. Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ με το μέρος τους και ένα τρίποντο με ταμπλό του Ιωάννη Παπαπέτρου έφερε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της αναμέτρησης με (38-27) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 46-32 υπέρ των πράσινων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν απλά μαγευτικός. Ο Ολυμπιακός ήταν πλέον αυτός που κυριαρχούσε απέναντι στον Παναθηναϊκό που δεν είχε ούτε την ίδια ένταση στην άμυνα, ούτε την ίδια συγκέντρωση. Ο Ντόρσεϊ  πρωτοστάτησε στο 20-0 σερί του Ολυμπιακού, με το οποίο μετέτρεψε το +13 (48-35) του 21' σε... +7 (48-55) στο 26' υπέρ των ερυθρόλευκων έχοντας πετύχει τους 13 πόντους!  Οι πράσινοι στην συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 5-0 για το +2 (53-55) με βολές του Παπαπέτρου και τρίποντο του Σαντ Ρος, με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα αυτός με ένα σερί 0-5 για το +7 (53-60). Τέλος τρίτης περιόδου 56-61 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη με διψήφια διαφορά (56-66) με τρίποντο του Βεζένκοβ στο 32' και παρά τις όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν το σκορ ο Βεζένκοβ και πάλι με τρίποντο έκανε το +8 (61-69), δίνοντας αποστάσεις ασφαλείας στην ομάδα του Ολυμπιακού για την νίκη. Στη συνέχεια, τα τρίποντα των Έβανς - Μέικον βρήκαν σίδερο και το γκολ - φάουλ του Φαλ έστειλε τον Ολυμπιακό σε νέα διψήφια διαφορά (63-74) στο 36'. Ο Νέντοβιτς με 3 διαδοχικούς πόντους (πρώτα με 1 βολή και μετά με λέι απ) μείωσε στους +6 (70-76) στο 39', αλλά οι δύο βολές του Σλούκα έκριναν οριστικά και τον νικητή.

Τελικό σκορ 72-78 και επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Τσαρούχα - Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα (0/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέρτου 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 6 (2/7 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 8 (8 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (2/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ), Φαλ 5 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (2/7 δίποντα, 5/ 7τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Λαρεντζάκης (0/2 τρίποντα), Σλούκας 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (1/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 19/35 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 16/19 βολές, 47 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 20 επιθετικά), 11 ασίστ, 14 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 12/35 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 12/17 βολές, 32 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 λάθη, 10 λάθη, 3 μπλοκ.