Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2021

Πέρασε ''αέρα'' από την Ρόδο ο Θρύλος! Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός 67-94 (μπάσκετ αντρών, κύπελλο)

''Αέρα'' πέρασε από την Ρόδο ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε του τοπικού Κολοσσού με 67-94 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μαρούσι-Ηρακλής.

Οι ερυθρόλευκοι μετά από ένα δεκάλεπτο βρήκαν τα πατήματα τους, πήραν προβάδισμα στο σκορ και έκτοτε δεν το έχασαν, απλά διεύρυναν την διαφορά και έφτασαν σε μια πολύ άνετη νίκη και πρόκριση.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Σάσα Βεζένκοβ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 10 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τόμας Oυόκαπ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Λιβιό Ζαν Σαρλ που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας βγάλει και 2 ασίστ.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (6-6), με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν λίγο στροφές και να προηγούνται με +4 (19-15) και (21-17). Ο Ολυμπιακός είχε απαντήσεις και με ένα επιμέρους 0-4 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (21-21) ύστερα από προσπάθειες των Φαλ και Ουόκαπ. Οι γηπεδούχοι πήραν προσωρινά προβάδισμα και πάλι στο σκορ με τρίποντο του Μομίροφ για το +1 (26-25), αλλά ο Ντόρσεϊ, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 26-28 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας θέλησε να εκμεταλλευτεί το βάθος του πάγκου του και έτσι οι αλλαγές έδωσαν προβάδισμα με +7 (29-36) στο 13' χάρη στην πιεστική άμυνα, έχοντας και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη σε εκείνο το σημείο. Το επίπεδο πίεσης της άμυνας των ερυθρόλευκων είχε ανέβει κατακόρυφα κι έδινε κι εύκολα καλάθια στην επίθεση με τον Λιβιό Ζαν Σαρλ να κάνει το +11 (32-43) στο 15'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 42-53 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά καθώς έτρεξε ένα σερί 0-11 χάρη στους Ουόκαπ, Λαρεντζάκη και Φαλ με το σκορ να πηγαίνει στους +22 (42-64) στο 24'. Ο Κολοσσός έκανε ένα επιμέρους 6-0 με πρωταγωνιστή τον Μαργαρίτη για το +16 (42-64) στο 28', αλλά και πάλι η διαφορά στο σκορ είχε ξεφύγει. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 48-66 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ερυθρόλευκη άμυνα χαλάρωσε και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και μείωσαν στους +14 (54-68). Όμως ο ΜακΚίσικ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους +17 (54-71) και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους +18 (62-80) και όλα πλέον είχαν γίνει τυπική διαδικασία. Με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει ιδανικά στις εγχώριες διοργανώσεις.

Τελικό σκορ 67-94 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους την Τετάρτη κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Μαρούσι-Ηρακλής.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 12 (2), Μομίροφ 9 (3), Γουίλιαμς 16 (4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11, Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 12 (2), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8, Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).