Δευτέρα 24 Μαΐου 2021

Τους έκανε δώρο το πρωτάθλημα! Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 66-74 (μπάσκετ γυναικών, πρωτάθλημα)

Το φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Γυναικών, ολοκληρώθηκε με τον τρόπο που… επιθυμούσαν αυτοί που αποφασίζουν για τις τύχες του ελληνικού μπάσκετ. Η σειρά των τελικών η οποία στιγματίστηκε από πρωτοφανή γεγονότα και σωρεία παρατυπιών,  κατέληξε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 66-74 στον τρίτο και τελευταίο τελικό που διεξήχθη στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι πραγματοποίησαν 2 νίκες από την ημέρα που ξεκίνησαν οι τελικοί και έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, επηρεάστηκαν από όλα τα γεγονότα που συνέβησαν έξω από το παρκέ, καθώς τα «εμπόδια» τα οποία μπήκαν στο δρόμο τους, ήταν τελικά ανυπέρβλητα.  Έτσι ολοκληρώθηκε μια ιδιαίτερη σεζόν, με πρωτόγνωρες δυσκολίες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 στην έναρξη της αναμέτρησης με τρίποντο της Σταματολάμπρου και δίποντο της Φοντέιν και μέχρι τα 6:28, πήγε στο 11-4, με την Κόστοβιτς να σκοράρει 6 διαδοχικούς πόντους. Η Σταμολάμπρου με το δεύτερο προσωπικό της τρίποντο έγραψε το 14-6 στα 4:28, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 14-14, 2:16 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η Φοντέιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 16-14, για να κλείσει η 1η περίοδος με 16-17, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στo 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 19-28 στα 4:25. Με 4 σερι πόντους της Φοντέιν οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 23-28, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 28-32.  Με μια βολή της Φοντέν και τρίποντο της Σταματολάμπρου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 32-32 στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου και διεύρυνε στο 6-0 το σερί του με δίποντο της Φοντέν, ανακτώντας το προβάδισμα στο 34-32. Από εκείνο το σημείο σημειώθηκαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 44-44, 2:22 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου η οποία έκλεισε με το σκορ στο 47-51. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του και δεν ανέτρεψε την κατάσταση με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο 66-74.

Τα Δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(6), Σταμάτη 2, Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 18, Νικολοπούλου 2, Κόστοβιτς 14, Ντέιβις 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 24(1), Μόργκαν 9, Μούλη 4, Λύμουρα 16(2), Καλαμπάκου 4, Κωτούλα 3(1), Δίελα 2, Χατζηνικολάου 10(2).

Πηγή: osfp.gr