Πέμπτη 27 Μαΐου 2021

Εύκολη επικράτηση για τους ερυθρόλευκους! Καβάλα-Ολυμπιακός Β' 61-87 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός β' επικράτησε της Καβάλας με 61-87 και έκανε ένα μεγάλο βήμα ενόψει της ανόδου για την Α΄εθνική.

Ο Ολυμπιακός β' ήταν κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας ως κορυφαίος τους Χρηστίδη, Σκουλίδα που σημείωσαν από 15 πόντους, αλλά και του Νικολαΐδη που σημείωσε 12 πόντους, μαζί με τους 11 πόντους του Μελισσαράτου, οι ερυθρόλευκοι πήγαν μια άνετη νίκη.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 και έκλεισε το ημίχρονο στο +16.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ολυμπιακού β' παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έφτασαν στη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία, επικρατώντας με διαφορά 26 πόντων της Καβάλας.

Τελικό σκορ 61-87 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό β' κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας το Σάββατο στο ΣΕΦ.

Δεκάλεπτα: 18-25, 32-48, 50-66, 61-87

Καβάλα (Πενταζίδης): Ζαραϊδώνης 6 (1), Σαββίδης 12 (1), Αμπατζάς 11 (1), Βακουφτσής 8, Καρκατσέλης 2, Καραγιώργος, Πάτρας 13, Καρακεχαγιάς 8 (2), Συλαίος, Μακαρίτης 1.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Μωραΐτης 3, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 7 (1), Καμπούρης 4, Τσόχλας 9 (1), Σκουλίδας 15 (5), Δρίτσας 3 (1), Κάδρας 4, Χρηστίδης 15 (1), Τσάμης 4, Μελισσαράτος 11.