Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου ο Θρύλος! ΓΣΛ Φάρος-Ολυμπιακός 67-97 (μπάσκετ αντρών,κύπελλο)

«Καθάρισε» τον ΓΣΛ Φάρο και τώρα έχει σειρά ο Παναθηναϊκός!
Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΓΣΛ Φάρου με 67-97 και πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν για κάποια διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο,όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 25-22 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου,αλλά στην συνέχεια όμως και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν την απόδοση τους και επικράτησαν αρκετά εύκολα του ΓΣΛ Φάρου.
MVP της αναμέτρησης ο Γιάνις Στρέλνιεκς, με 16 πόντους, μη χάνοντας σουτ από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 2/3 βολές) και ήταν παράλληλα ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Παράλληλα, μοίρασε και 3 ασίστ, σε 20 λεπτά συμμετοχής, αγωνιζόμενος τόσο στο "1", όσο και στο "2". Άξιος συμπαραστάτης του ο Χόλις Τόμπσον με 15 πόντους,ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Πρίντεζης,Παπανικολάου με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε γρήγορα με 7-0. Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν στο σερί των Πειραιωτών και αρχικά μείωσαν σε 8-9, ενώ λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα στο σκορ με 25-22. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα, βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (25-28).
Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος,με τους ερυθρόλευκους να δέχονται εύκολους πόντους στην άμυνα. Οι Πειραιώτες με την είσοδο του Γιάνις Στρέλνιεκς βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με δύο τρίποντα του,προηγήθηκαν με 44-31. Ωστόσο, ο ΓΣΛ Φάρος εκμεταλλεύτηκε και πάλι τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού και μείωσε σε 41-46, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στην αισθητά άμυνα,περιόρισαν τις επιθέσεις των γηπεδούχων και ανέβασαν το ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα στο 27' να ανεβάσουν την διαφορά στο +16 (47-63), με τον Λετονό γκαρντ να μην χάνει τρίποντο (4/4). Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +15 (54-69).
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, μετρώντας επί μέρους σκορ (13-28). Διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη. Στο 33' οι Πειραιώτες είχαν προβάδισμα με +19 (55-74), το οποίο έγινε +24 (62-86) στο 36', φτάνοντας στο τέλος στην νίκη-πρόκριση με το επιβλητικό +30 (67-97) στην Λάρισα,κόντρα στον Φάρο.
Επόμενος αγώνας για τους Πειραιώτες κόντρα στον παο για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο αγώνας θα γίνει στο άδειο -λόγω τιμωρίας- ΣΕΦ. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή στις 19.30.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίτης, Πουρσανίδης Κ. Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28. 41-50, 54-69, 67-97

Φάρος ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτεναρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φόρμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, Μακλίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοβ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11.

Ομαδικά στατιστικά Φάρου: 15/24 βολές (62%), 20/42 δίποντα (47%), 4/18 τρίποντα (22%), 3/3 αιφνιδιασμοί, 28 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 16 λάθη, 10 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 20/26 βολές (76%), 22/36 δίποντα (61%), 11/28 τρίποντα (39%), 42 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.