Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017

Πέρασε σαν σίφουνας από την Θεσσαλονίκη! Άρης-Ολυμπιακός 55-80 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από την Θεσσαλονίκη,επικρατώντας του Άρη με 55-80 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Άρη. Επιπλέον οι ερυθρόλευκοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από τα 6.75 μ. καθώς είχαν 12/24 τρίποντα (50%).
MVP του αγώνα ο Δημήτρης Αγραβάνης. Ο Έλληνας φόργουορντ, σε 25 λεπτά συμμετοχής, τέλειωσε το ματς όντας ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 12 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα, συν 1/2 βολές. Άγγιξε και το νταμπλ-νταμπλ, καθώς μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ έκανε και 3 μπλοκ. Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Ιωάννης Παπαπέτρου με 11 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια: 1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Μιλουτίνοφ,είχε 10 πόντους στο παιχνίδι,ενώ και πάλι ο Τολιόπουλος ήταν αρκετά καλός με 7 πόντους στο παιχνίδι.
Ο Άρης ήταν καλός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε γρήγορα με ένα 5-0. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και με δύο πόντους από τον Τόμπσον και τρεις από τον Ρόμπερτς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 5-5. Ο Μιλουτίνοφ με 2/2 βολές έκανε το 7-5 και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με τους Παπαπέτρου και Παπανικολάου να κάνουν το 13-8. Λίγο αργότερα ο Παπαπέτρου ξαναχτύπησε και με τρίποντο έκανε το 17-9. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 14-22 ύστερα από τρίποντο του ΜακΛίν.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα,ενώ συνέχισε να είναι το ίδιο καλός και στην επίθεση. Ο Στρέλνιεκς με λέι απ ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (14-24) και ο Αγραβάνης στην συνέχεια έκανε 26-14. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό της, με τον Μιλουτίνοφ να αφήνει την μπάλα στο καλάθι του Άρη για το 40-22 και τον Παπαπέτρου να σκοράρει τρίποντο για το 43-22. Σκορ πρώτου ημιχρόνου 24-45 για τον Ολυμπιακό.
Στην τρίτη περίοδο είχαμε βροχή από τρίποντα και από τις δύο ομάδες.Ο Άρης βελτιώθηκε επιθετικά, κατέβασε λίγο τη διαφορά (39-54, στο 25') και ο Μπένσον σκόραρε αργότερα για το -13 (45-58, στο 29'). Ωστόσο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και έκλεισαν δυναμικά το δεκάλεπτο με σημαντική διαφορά (45-62).
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν άλλη μία προσπάθεια επιστροφής κρατώντας τον Ολυμπιακό χωρίς πόντο για κάτι παραπάνω από τρία λεπτά και μειώνοντας σε 49-62, αλλά οι Πειραιώτες δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να καθαρίσουν το ματς με τρίποντα των Παπαπέτρου-Τολιόπουλου και τελικά να φτάσουν στη νίκη.
Τελικό 55-80 υπέρ του Ολυμπιακού που πέτυχε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και το κυριότερο ότι έβγαλε εις πέρας μια δύσκολη εβδομάδα. Τώρα ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας με την Μπαρτσελόνα για την 5η αγωνιστική της ευρωλίγκας και κατόπιν ο ημιτελικός με τον Άρη για το κύπελλο και πάλι στην Θεσσαλονίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Καρακατσούνης, Δεσλής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 5, Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μόραντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπελ 9 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 10, Παπανικολάου 6 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), Μακλίν 7, Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3/5 τρίποντα), Αγραβάνης 12 (1 τρίποντο, 3 μπλοκ), Στρέλνιεκς 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 55 πόντοι, 16/43 δίποντα (37%), 4/19 τρίποντα (21%), 11/15 βολές (73%), 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 80 πόντοι, 19/34 δίποντα (55%), 12/24 τρίποντα (50%), 6/11 βολές (54%), 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη.