Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017

Με μπροστάρη τον Άγιο Πρίντεζη άλωσε το Τελ Αβίβ!Μακάμπι-Ολυμπιακός 68-69 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον σούπερ Πρίντεζη κέρδισε την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 68-69 και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός στα τελευταία δευτερόλεπτα έπαιξε με την φωτιά και ενώ είχε αποκτήσει ένα καλό προβάδισμα προς το τέλος του παιχνιδιού,κινδύνεψε να χάσει το παιχνίδι,αλλά για καλή του τύχη ο Κόουλ αστόχησε με τη σειρά σε ντράιβ στην τελευταία φάση του αγώνα.
MVP του αγώνα αναμφίβολα ο Άγιος Πρίντεζης του Ολυμπιακού. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 21 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 17 στην αξιολόγηση σε 29 λεπτά συμμετοχής. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νικολά Μιλουτίνοφ ο οποίος σημείωσε 8 πόντους (2/2 βολές, 3/7 δίποντα) και έχοντας 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα στο παιχνίδι του. Ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Μακ Λιν και Παπανικολάου (9 ριμπάουντ) με 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 4-12 στο 4' με τον Παπανικολάου να σημειώνει 5 πόντους στο παιχνίδι. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Σπάχια,οι Ισραηλινοί ξύπνησαν και με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ 13-12. Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο με αποτέλεσμα να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλο 18-18.
Δεύτερη περίοδος και η Μακάμπι πήρε ένα προβάδισμα με +4 22-18 στο 12'. Ο Σφαιρόπουλος διάβασε αμέσως τις αμυντικές αδυναμίες που είχε και η Μακάμπι και δια χειρός Παπαπέτρου ήρθαν οι επιθετικές λύσεις. Τέλος ημιχρόνου 33-35 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τρίτη περίοδος και ενώ το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο ως το 28',οι 8 πόντοι του Πρίντεζη -είχε και δύο συνεχόμενα τρίποντα- ανέβασαν την διαφορά στο +8 για τους Πειραιώτες. Τέλος τρίτης περιόδου 45-51.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός είχε πολλά κενά διαστήματα στην επίθεση του,με αποτέλεσμα να γκρεμίζει τις διαφορές που έχτιζε. Στο 33', λοιπόν, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-56 και επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, για να γίνει το 60-61 αμέσως μετά, με ένα επί μέρους σκορ 17-10 σε 5 λεπτά. Ο Πρίντεζης αλλά και ο Μιλουτίνοφ ανέβασαν την διαφορά στους +6 61-67 στο 37' και 63-69 στο 38',αλλά κάποια απερίσκεπτα λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους Ισραηλινούς να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μάλιστα να διεκδικήσουν την νίκη,αλλά ευτυχώς το σουτ του Κόουλ στην τελευταία φάση δεν βρήκε στόχο και ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από το Ισραήλ.
Τελικό σκορ 68-69 υπέρ των Πειραιωτών και πλέον ακολουθεί ο αγώνας με την Χίμκι την Πέμπτη στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 45-51, 68-69

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 2, Ρολ 7 (1), Κέιν 6, Τάιους 6, Ντιμπαρτολομένο 4, Κοέν, Κόουλ 22 (1), Μπόλντεν 7, Παραχούσκι, Ζούσμαν, Τζάκσον 14 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοφ 8 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 21 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Παπανικολάου 7 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 4, Τόμπσον 4.

ΜΑΚΑΜΠΙ (στατιστικά): 68 πόντοι (23/47 δίποντα-48.9%, 3/15 τρίποντα-20%, 13/14 βολές-92.9%), 36 ριμπάουντ (5-31), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (στατιστικά): 69 πόντοι (19/39 δίποντα-48.7%, 7/28 τρίποντα-25%, 10/12 βολές-83.3%), 34 ριμπάουντ (4-30), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.