Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017

Δυσκολεύτηκε στο τέλος,αλλά τελικά πήρε την πολύτιμη νίκη!Ολυμπιακός-Μάλαγα 80-75 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός των πολλών προβλημάτων και παρά το γεγονός ότι έφτασε να προηγηθεί με +15 δύο φορές στο παιχνίδι (21-6) και (62-47),εντούτοις χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να μειώσουν +3 και να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Αλλά ο Ολυμπιακός είχε το κρύο αίμα στα τελευταία λεπτά για να πάρει την νίκη.
Ο Ολυμπιακός όπως είπαμε είχε αρκετά προβλήματα καθώς απουσίαζαν Σπανούλης και Τιλί,ενώ οι Κώστας Παπανικολάου και Βαγγέλης Μάντζαρης έπαιξαν με ένεση και ο Στρέλνιεκς δίχως προπόνηση.
Πρώτος σκόρερ για τον Θρύλο ήταν ο Χόλις Τόμπσον με 15 πόντους! Ο Αμερικανός φόργουορντ αγωνίστηκε για 19:25 λεπτά, στα οποία είχε 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. 12 πόντους σημείωσε ο Μιλουτίνοφ,ενώ καθοριστικοί στο τέλος ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Ειδικά ο Μάντζαρης στα τελευταία λεπτά του αγώνα πέτυχε ένα καθοριστικό έμμεσο τρίποντο και ένα καλάθι που ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα του αγώνα υπέρ των Πειραιωτών.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε γρήγορα με 9-2, ενώ ακολούθησαν συνεχόμενα σουτ των Παπαπέτρου-Τόμπσον για την εκτόξευση της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα (19-4, στο 6'). Η Μάλαγα κατέβασε την διαφορά στην συνεχεία η οποία όμως ήταν πάλι διψήφια. Τέλος πρώτης περιόδου 21-11 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα των Πειραιωτών και πέτυχαν εύκολους πόντους,έχοντας ως κορυφαίο τον Μούσλι.. Από την άλλη ο Ρόμπερτς έδινε λύσεις από την περιφέρεια και ο έτσι Ολυμπιακός κρατούσε την διαφορά 35-22, στο 16', αλλά η ομάδα του Πλάθα μείωσε την διαφορά στους +4 37-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με διάθεση να παίξουν καλή άμυνα και να έχουν σωστές επιλογές στις επιθέσεις τους.
Στοιχεία τα οποία έδωσαν ξανά στον Ολυμπιακό τη διαφορά των 12 πόντων με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και να κερδίζουν αυτό το δεκάλεπτο με 22-14 σκορ!
Ο Τόμπσον ήταν αυτός ο οποίος στην αρχή του δεκαλέπτου πήρε πάνω του την επίθεση της ομάδας του Πειραιά, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο της περιόδου δεν είδαμε και τόσο μπάσκετ αφού οι Ισπανοί άρχισαν τη σκληρή τους άμυνα και ο Ολυμπιακός πήγαινε συνεχώς στις βολές με τα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα της Μάλαγα. Τέλος τρίτης περιόδου 59-47 υπέρ των Πειραιωτών.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά στους +15 62-47 με γκολ-φάουλ του Μάντζαρη. Οι φιλοξενούμενοι όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μιλοσάβλιεβιτς μείωσαν σε 64-53. Οι ερυθρόλευκοι και πάλι δεν μπορούσαν να πετύχουν το εύκολο καλάθι με αποτέλεσμα ο Σουάρες να μειώσει στους +3 65-62. Το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο με τον Πρίντεζη να κάνει το 68-62 με τρίποντο.Ο Μιλουτίνοφ με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους Πειραιώτες 71-65, όμως οι Ισπανοί βρήκαν τρίποντο με τον Μακάλουμ, ο οποίος μείωσε ξανά στους +3 71-68. Εν τέλει ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε στο τέλος την λύση με 5 συνεχόμενους πόντους του κάνοντας το 80-74 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντέντοβιτς, με 1/2 βολές.
Τελικό σκορ 80-75 και ο Ολυμπιακός πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην ευρωλίγκα. Πλέον ακολουθεί ο αγώνας της Κυριακής με τα Τρίκαλα για το πρωτάθλημα και την Τρίτη αντιμετωπίζει την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την τρίτη αγωνιστική της ευρωλίγκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 12 (5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1/4 τρίποντα), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15 (2).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 14 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/12 βολές), Ντίαθ 3 (1), Σαλίν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14 (2), Νέντοβιτς 7 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Σερμαντίνι 5, Όγκουστιν 12 (6/7 δίποντα), Σουάρεθ 7, Μούσλι 12 (7 ριμπ.).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 19/36 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 21/25 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ουνικάχα Μάλαγα: 23/44 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 17/30 βολές, 34 ριμπάουντ (22+12), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 τάπα.