Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2017

4 στα 4 ο Θρύλος με σούπερ Μιλουτίνοφ!Ολυμπιακός-Κίμκι 92-75 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Συνεχίζει ακάθεκτος και αήττητος ο Θρύλος στην ευρωλίγκα, καθώς πέτυχε την 4 νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε την Κίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα με 92-75.
MVP του αγώνα ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 15 πόντους με 4/6 δίποντα, 7/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 22:52 λεπτά. Τον τίτλο του mvp θα μπορούσε να πάρει και Νίκολα Μιλουτίνοφ που σημείωσε 17 πόντους με 8/8 δίποντα και 1/2 βολές και παίρνοντας παράλληλα, πήρε και 2 ριμπάουντ, σε 21:18 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετική εμφάνιση και από τους  Τόμπσον και Στρέλνιεκς που σημείωσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι με ένα 4-0. Ο Μιλουτίνοφ ήταν εντυπωσιακός και με δύο καλάθια έκανε το 8-2. Ο Πρίντεζης με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (12-5), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 8-1 ισοφάρισαν σε 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος ανέβασε την απόδοσή του και με επτά πόντους από τους Παπαπέτρου από τον ΜακΛίν προηγήθηκε με 20-13. Η Κίμκι με ένα σερί 7-2 μείωσε την διαφορά στο καλάθι,στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 22-20.
Στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με καλάθι του Ρόμπινσον,με τον Ολυμπιακό να ξαναπαίρνει προβάδισμα στο σκορ με +3 ύστερα από τρίποντο του Στρέλνιεκς. Ο Σβεντ με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 25-24, όμως, ο Αγραβάνης πέτυχε ένα παλικαρίσιο καλάθι και έκανε το 27-24. Στην συνέχεια οι Ρώσοι και με πρωταγωνιστή τον Ρόμπινσον πήραν προβάδισμα στο σκορ με 27-30. Ο Χόλις Τόμπσον με τέσσερις σερί πόντους έκανε 34-30 και στη συνέχεια ο ΜακΛίν με μακρινό δίποντο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στους Πειραιώτες (40-32). Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με λέι απ του Μάντζαρη ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (42-32). Τέλος ημιχρόνου 49-40 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην τρίτη περίοδο η Κίμκι μείωσε σε 49-43, αλλά ακολούθως ο μαγευτικός Μιλουτίνοφ με 6 σερί πόντους έφερε και πάλι στο +10 (57-47) τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι,τέλειωσαν τις φάσεις στον αιφνιδιασμό και εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (65-47) στο 27'. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με +21 (74-53), έχοντας κυριαρχήσει στο παρκέ. Τέλος τρίτης περιόδου 74-55 υπέρ του Θρύλου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, με τον Στρέλνιεκς στο 36', να διατηρεί την διαφορά στο +21 (83-62). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν πολύ άνετα στην νίκη με 92-75,ύστερα από τρίποντο Τολιόπουλου στην τελευταία επίθεση.
Τελικό σκορ 92-75 με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι στην ευρωλίγκα. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν να αντιμετωπίσουν τον Άρη την Κυριακή στο Αλεξάνδρειο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νταμίρ Γιαβόρ, Κάρλος Κορτέζ, Πέτρι Μάντιλα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 49-40, 74-55, 92-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοφ 17 (8/8 δίποντα), Στρέλνιεκς 10 (2), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8 (2), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12 (1).

ΚΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας):  Ρόμπινσον 19 (11 ριμπάουντ), Σβεντ 23 (5 ασίστ), Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5, Αντερσον 13, Τζένκινς 2, Τόμας 9.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 27/43 δίποντα (62.8%), 6/17 τρίποντα (35.3%), 20/29 βολές (69%), 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Κίμκι: 20/45 δίποντα (44.4%), 6/21 τρίποντα (28.6%), 17/21 βολές (81%), 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.