Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017

Προπόνηση πριν την Μακάμπι!Ολυμπιακός-Τρίκαλα 86-51 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός αν και συνάντησε κάποιες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο,στο δεύτερο σοβαρεύτηκε και επικράτησε άνετα των Τρικάλων με 86-51,πετυχαίνοντας την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγωνιστικές.
Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές απουσίες στο παιχνίδι καθώς εκτός του Τιλί,απουσίαζαν οι Σπανούλης,Πρίντεζης και Μάντζαρης. Ίσως και για αυτό τον λόγο ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο καλός στο πρώτο ημίχρονο.
MVP του αγώνα ο Δημήτρης Αγραβάνης που σημείωσε και δύο ρεκόρ καριέρας με την ερυθρόλευκη φανέλα. Συγκεκριμένα, σε 24:41 ο Έλληνας forward πέτυχε 20 πόντους με 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/9 βολές, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο για να οδηγήσει τους Πειραιώτες σε μια πολύ άνετη επικράτηση επί των Θεσσαλών (86-51). Εκτός από το ρεκόρ καριέρας στους πόντους (δεν είχε βάλει ποτέ περισσότερους από 17), ο Αγραβάνης έκανε ρεκόρ καριέρας και στην αξιολόγηση με 32 μονάδες (δεν είχε συγκεντρώσει ποτέ περισσότερες από 21). Από εκεί και έπειτα ξεχώρισε και ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 14 πόντους (3/4 δίποντ, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές) και 5 ασίστ.
Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην παίρνει τον έλεγχο του αγώνα (9-9, 3'). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις με Μιλουτίνοφ και Αγραβάνη και δημιούργησε διαφορά (13-9, 6'). Ο Κώστας Βασιλειάδης φώναξε παρών και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (15-15, 7'). Η παρουσία του Τζαμέλ ΜακΛιν έφερε νέα δεδομένα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να παίρνουν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί και αυτό έδωσε το δικαίωμα ώστε η διαφορά να μειωθεί στους +2 (25-23, 16'). Χέιλ και Τζόουνς συνέχισαν να δίνουν λύσεις στα Τρίκαλα και κάπως έτσι οι Θεσσαλοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν (29-29, 18'). Τέλος πρώτου ημιχρόνου με το σκορ ισόπαλο για τις δύο ομάδες 31-31.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να περάσουν μπροστά στο σκορ 33-36. Αυτό αφύπνισε τους ερυθρόλευκους στην συνέχεια που με δύο πόντους από τον Παπανικολάου και τέσσερις από τον Αγραβάνη έφεραν τα πάνω – κάτω και πέρασαν μπροστά με 38-37. Ο διεθνής φόργουορντ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το 44-39. Στην συνέχεια ο Στρέλνιεκς με δύο εύστοχες βολές και ένα δίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (51-41). Σκορ τρίτης περιόδου 57-43 ύστερα από λέι απ του Μακ Λιν.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίζει όσο το δυνατό γρηγορότερα το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε σύντομα πάνω από τους είκοσι (68-46) και παρά τις αλλαγές του Σφαιρόπουλου η διαφορά εκτοξεύτηκε σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα.
Τελικό σκορ 86-51 και πλέον ακολουθεί μια δύσκολη εβδομάδα για τους ερυθρόλευκους,καθώς αντιμετωπίζουν την Τρίτη στο Ισραήλ την Μακάμπι και την Πέμπτη υποδέχονται στο ΣΕΦ την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βαρδάλος-Σκούτας-Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  Αγραβάνης 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, Μακλίν 6, Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας):  Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού:  86 πόντοι, 26/42 δίποντα (61%), 5/22 τρίποντα (22%), 19/25 βολές (76%), 45 ριμπάουντ (14-31), 22 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων:  51 πόντοι, 13/32 δίποντα (40%), 5/25 τρίποντα (20%), 10/12 βολές (83%), 27 ριμπάουντ (7-20), 6 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.