Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ολυμπιακό! Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 93-77 (μπάσκετ αντρών,Euroleague)

Ο Ολυμπιακός δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Μαδρίτη και γνώρισε μια εύκολη ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης με 93-77. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν απείλησε ποτέ τους Ισπανούς και ηττήθηκε εύκολα από την Ρεάλ Μαδρίτης.
Πλέον το ρεκόρ των ερυθρόλευκων είναι 5-8 στην Euroleague και ακολουθεί μια διαβολοεβδομάδα με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει την Κίμκι στο ΣΕΦ και τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, δύο παιχνίδια πολύ σημαντικά για την συνέχεια της διοργάνωσης.
Πολύ κομβική η απουσία του Βασίλη Σπανούλη, καθότι οι ερυθρόλευκοι δεν βρήκαν λύσεις στην οργάνωση του παιχνιδιού τους.
Από τον Ολυμπιακό δύσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις κάποιο διακριθέντα. Αλλά στους καλύτερους των Πειραιωτών ήταν ο Βεζένκοβ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας 2 ασίστ. Στους διακριθέντες και ο Ροτσέστι που σημείωσε 11 πόντους, μαζεύοντας 1 ριμπάουντ και βγάζοντας 9 ασίστ. Ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Τσέρι και Ριντ, από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κόνιαρη, Πάντερ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με +8 (12-4) στο ξεκίνημα του αγώνα. Και με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 21-10 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.
Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν ακόμα πιο προβληματική με συνέπεια και η Ρεάλ Μαδρίτης χώρις να κάνει κάτι το ιδιαίτερο στο παιχνίδι να έχει πάρει μια ασφαλή διαφορά +16 (34-18) στο 14'. Με τον Κεμζούρα να μην μπορεί να βρει εύκολα τον παίχτη που θα του δώσει τους εύκολους πόντους.  Τέλος πρώτου ημιχρόνου 41-30 υπέρ της ισπανικής ομάδας.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έτρεξαν ένα σερί 9-0 και πλέον η διαφορά έφτασε στο +19 (52-34) με τους παίχτες του Κεμζούρα να έχουν παραδώσει τα όπλα. Ο Ρότσεστι προσπάθησε με σκορ και δημιουργία να ξαναβάλει τον Ολυμπιακό στον αγώνα μείωσε στους +16 (62-46), μέχρι εκεί όμως. Με το σκορ στο 68-48 ο Ριντ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ταβάρες και η διαφορά ξέφυγε πάνω από τους είκοσι. Τέλος τρίτης περιόδου 72-48 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην τέταρτη και τελευταία περιόδο όλα είχαν κριθεί, το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και οι παίχτες του Ολυμπιακού σκέφτονταν ήδη τον επόμενο αντίπαλο.
Τελικό σκορ 93-77 και επόμενη αναμέτρηση με την Κίμκι την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Ζαμόισκι, Βίλιους
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77
ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοφ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)
Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 18/34 δίποντα, 15/33 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/41 δίποντα, 9/17 δίποντα, 6/9 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη