Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2018

Την διέλυσε με τα τρίποντα του! Ολυμπιακός-Φενέρ 95-70 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός ήταν απλά ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ και με τον ηγέτη του Βασίλη Σπανούλη σε μεγάλη βραδιά νίκησε την Φενέρ 95-70,πετυχαίνοντας την 14η νίκη στην διοργάνωση. Εξωπραγματικό το ποσοστό των ερυθρόλευκων έξω από τα 6.75μ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 13/17 τρίποντα με αποτέλεσμα το ποσοστό ευστοχίας τους (76.5%) να είναι το καλύτερο που έχουν γράψει ποτέ στη EuroLeague. Μέχρι το βράδυ της 1ης Φεβρουαρίου, ο Ολυμπιακός δεν είχε γράψει ποτέ ποσοστό μεγαλύτερο του 70%, επίδοση που συναντά κανείς γυρίζοντας πίσω στις 16 Νοεμβρίου του 2000 και τον αγώνα με την Χάποελ Ιερουσαλήμ! Αυτό μάλιστα ήταν και το 4 καλύτερο ποσοστό σε ευστοχία στα τρίποντα στην ιστορία της ευρωλίγκας! Επίσης εντυπωσιακό ήταν και οι 18 πόντοι που πέτυχε η Φενέρ σε τρεις συνεχόμενες περιόδους.
MVP του αγώνα ο Kill Bill φυσικά. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 19 πόντους με 4/4 βολές, 3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και είχε μόλις 1 λάθος, σε 23:35. Από εκεί και έπειτα εξαιρετικός μετά από καιρό ήταν και ο Στρέλνιεκς, οποίος σημείωσε 19 πόντους έχοντας 4/4 στα τρίποντα. Ο Πρίντεζης ήταν απλά εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά στο παιχνίδι είχε 12 πόντους,ενώ από 12 πόντους σημείωσε και ο ΜακΛίν. Από πλευράς Φενέρ μονάχα ο Ντίξον ξεχώρισε έχοντας 24 πόντους στο παιχνίδι του.
Εκπληκτική πρώτη περίοδος για τον Ολυμπιακό,όπου και σημείωσε 34 πόντους στο παιχνίδι.
Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντα. Τελείωσε με 6/10 δίποντα και 5/6 τρίποντα! Η διαφορά μάλιστα έφτασε ως και στο +17 (30-13). Η πρώτη περίοδος έληξε με προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού με 34-18.
Δεύτερη περίοδος και οι Τούρκοι κατάφεραν και έριξαν την διαφορά.Οι Πειραιώτες έβρισκαν σκορ μόνο πίσω από τα 6.75 (8/10 3π.) την ώρα που η τουρκική ομάδα κυριαρχούσε στα επιθετικά ριμπάουντ (9 στο 20') και μείωσε σε 45-36 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά στροφές και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο πήρε το παιχνίδι. Ο Σπανούλης μπήκε φουριόζος έκλεψε μπροστά από τον Ντίξον, σκόραρε με βολές βρήκε ιδανικά τον Πρίντεζη για το πεταχτάρι και το 51-38, ενώ με κομπίνες έπαιζε γρήγορα τη μπάλα μα μακρινή πάσα από το καλάθι του Ολυμπιακού για τον Παπανικολάου και το σπριντ ώστε να πιάσει ανοργάνωτη την άμυνα. Τέλος τρίτης περιόδου 71-54 ύστερα από καλάθι του Ρόμπερτς.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς. Ενώ σε αυτήν την περίοδο ο ΜακΛιν και ο Ρόμπερτς έβαλαν κι αυτοί την σφραγίδα τους στο παιχνίδι.
Τελικό σκορ 95-70 με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την 14η νίκη στην φετινή ευρωλίγκα και την επόμενη αγωνιστική να φιλοξενείται από την Ρεάλ Μαδρίτης. Ενώ στο πρωτάθλημα θα αντιμετωπίσει την Κύμη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Περούγκα (Ισπανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-18, 45-36, 71-54, 95-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος, Σπανούλης 19 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 19 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπσον 3.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Γκούντουριτς 8 (1), Βέσελι 8 (5 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 2 (1/6 σουτ), Κάλινιτς 3 (1), Ντίξον 24 (1/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 16/34 δίποντα, 13/17 τρίποντα, 24/32 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 16/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (14+13), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη, 5 τάπες.