Σάββατο 7 Μαΐου 2016

Ολυμπιακός-αεκ 80-67 (μπάσκετ αντρών.πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε αρκετά άνετα της αεκ με +13 πόντους 80-67,έκανε το 2-0 στις νίκες,εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημα έδρας και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (4/4δ, 1/3τρ, 6/6β),ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο συνήθης ύποπτος Πρίντεζης με 14 πόντους,ενώ ο Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός έχοντας 13 πόντους 3/3 τρίποντα και 1/2 δίποντα. Από την αεκ ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 16 πόντους, ο οποίος ήταν μια ομάδα μόνος του.Το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από το επεισόδιο μεταξύ  Ζντοβτς και Γκριν. Με το σκορ στο 28-27 στο 15', ο Σλοβένος τεχνικός πήγε να έρθει στα... χέρια με τον παίκτη του, επιχειρώντας να του ρίξει μπουνιά, στέλνοντας τον ακολούθως στα αποδυτήρια. Αυτό το συμβάν είχε καταλυτική σημασία για την εξέλιξη του αγώνα,καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα επί μέρους 16-2 και από εκεί που το σκορ ήταν 28-27 στο 15',το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 44-29 και κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Θρύλο απόλυτα κυρίαρχο στο παρκέ και η διαφορά εκτοξεύτηκε ύστερα από τρίποντο του Παπανικολάου στους +23 55-32, Η αεκ είχε ένα επιμέρους 9-0 κατέβασε την διαφορά στους +14 55-41 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα εκπληκτικό κάρφωμα από τον κορυφαίο της αναμέτρησης Λοτζέσκι-πόσο έλειψε αυτός ο παίχτης από την ευρωλίγκα;-σκορ τρίτου δεκαλέπτου 61-45. Τέταρτη περίοδος και το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί με την αεκ να κάνει μια προσπάθεια να καλύψει την διαφορά για να έχει μια πιο αξιοπρεπή ήττα,εν μέρει τα κατάφερε αφού κράτησε την διαφορά κάτω από τους 15 πόντους. Τελικό σκορ 80-67 και επόμενη αναμέτρηση την Τρίτη στο ΟΑΚΑ,με τον Ολυμπιακό να θέλει μια ακόμη νίκη για να προκριθεί στους τελικούς και με την αεκ να θέλει την νίκη για να οδηγήσει την σειρά σε τέταρτο παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν θα δώσει το παρών ο Γκριν, ο οποίος και θα αποτελέσει παρελθόν από την αεκ ύστερα από το επεισόδιο που είχε με τον προπονητή του,τον Ζντοβτς. Στο άλλο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς ο παο επικράτησε του Άρη με 74-60 και έκανε το 2-0 στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 61-45, 80-67
Ανά δεκάλεπτο: 23-22, 21-7, 17-16, 19-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 13 (3), Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 7 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 2, Πρίντεζης 14 (1), Ουόρικ 2, Χάκετ 10 (2), Λοτζέσκι 17 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 8 (2), Μπράουν 7, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 4, Γκριν 1, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (2), Μαυροειδής 16.