Τρίτη 10 Μαΐου 2016

Σκούπα στο αεκάκι με Θρυλική ανατροπή! αεκ-Ολυμπιακός 75-89 (πρωτάθλημα,μπάσκετ αντρών)

Την κάρφωσε ξανά...
Ο Θρύλος κέρδισε με 75-89 την κούλα και με σκούπα πέρασε στους τελικούς. Ο Ολυμπιακός έκανε μια Θρυλική ανατροπή και από -17 50-33 στο 23',κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε σε μαγευτική μέρα τον Χάκετ που σημείωσε 18 πόντους και αποτέλεσε τον καθοριστικό παράγοντα για την ανατροπή. Σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Λοτζέσκι με 14 πόντους,καθώς και οι Σπανούλης, Πρίντεζης με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Χυδαίες ύβρεις από τους οπαδούς της αεκ για την μάνα και την γυναίκα του Σπανούλη,αλλά οι γνωστοί δημοσιοκάφροι δεν έβγαλαν μιλιά,όπως έκαναν χθες που έσκιζαν τα ιμάτια τους, σε αντίστοιχο περιστατικό με το ''καλό'' παιδί του ελληνικού αθλητισμού Διαμαντίδη.  Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-11,έχοντας ένα πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα 3/4,ωστόσο οι ερυθρόλευκοι βραχυκύκλωσαν και η αεκ με ένα εκπληκτικό σερί 13-0,προηγήθηκαν με 19-13 και ενώ οι ερυθρόλευκοι ήταν για 4 λέπτα δίχως πόντο στο παιχνίδι τους. Σκορ δεκαλέπτου 21-18 υπέρ της αεκ.
Οι κιτρινόμαυροι ήταν εξίσου αποτελεσματικοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τους Κάρτερ και Σάκοτα προηγήθηκαν με +10 30-20 και +14 38-24 στο 15',με τον Θρύλο να είναι αναποτελεσματικός στην επίθεση και ταυτόχρονα να έχει προβλήματα στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο ημίχρονο 12/32 σουτ εντός πεδιάς (8/20 δίπ., 4/12 τρίπ.). Σκορ ημιχρόνου 41-31 ύστερα από ένα παλικαρίσιο καλάθι του Σπανούλη.
Δεύτερο ημίχρονο και τρίτη περίοδος με την αεκ να φτάνει την διαφορά στα υψηλότερα επίπεδα της +17 50-33 στο 23',αλλά πλέον ήρθε η ώρα του Χάκετ ο οποίος σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους και έριξε την διαφορά στους 52-44. Ο Μαυροειδής έκανε το 61-52,αλλά ο Χάκετ με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε την διαφορά στους -6 61-55,αλλά ήταν κυρίως ένα τρίποντο ψυχολογίας και αυτό φάνηκε και στην τελευταία περίοδο. Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός μετά από πολύ ώρα πήρε προβάδισμα στο σκορ,ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές του Αγραβάνη 61-62 και πλέον η Θρυλική ανατροπή είχε ξεκινήσει.  Σερί 10-0 στην αφετηρία του 4ου δεκαλέπτου (σ.σ.: από 61-55 σε 61-65) και συνολικά 16-3 (64-71) για να βάλει τις βάσεις για τη νίκη. Η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά σε 69-71, αλλά ήταν θέμα χρόνο το "διπλό". Εξαιρετική άμυνα, καλές επιλογές στην επίθεση και όλο και ανέβαινε η διαφορά για να φτάσει στο μέγιστο, το +16 (73-89) με το κάρφωμα του Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό (38:30)! Τελικό σκορ 75-89 και πλέον σειρά έχει ο Διαμαρτυρίδης.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55,  75-89.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9, Μπράουν 17, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 13, Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 6, Ουόρικ, Χάκετ 18, Λοτζέσκι 14, Παπανικολάου 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0

Game 1: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 93-58
Game 2: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 80-67
Game 3: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 75-89