Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2015

παοκ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 99-104 (87-87 κ.α) (μπάσκετ,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός δίχως να εντυπωσιάσει πήρε μια πολύ δύσκολη,αλλά συνάμα και σημαντικότατη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία,με 104-99 στην παράταση και ενώ ο κανονικός αγώνας είχε λήξει με 87-87. Από τον Θρύλο εντυπωσιακός ήταν ο Χάκετ με 19 πόντους, που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα,ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Παπαπέτρου με 16 πόντους. Αρκετά καλοί Στρόμπερι και Γιάνγκ με 12 πόντους έκαστος,ενώ ο Σπανούλης ήταν ανύπαρκτος για 20 λεπτά, αλλά στο τέλος πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε στην νίκη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε μέχρι και +11 στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-28),αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε το μπλακ άουτ και με κορυφαίο τον Κακαρούδη ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 43-42. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ και ο ΠΑΟΚ είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα και μόνο σε ένα σημείο ξέφυγε με +7.  Οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα μετά το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου και ισοφάρισαν το παιχνίδι στο τέλος της γ' περιόδου. Ο δικέφαλος του βορρά είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου, ακόμα και με +9 πόντους στο 34',αλλά η ερυθρόλευκη ψυχή μίλησε και ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει το σκορ στους +3 (78-75) και μάλιστα προηγήθηκε με καλάθι του Πρίντεζη (78-79).Στα 33'' ο Λοτζέσκι έκανε το 84-83 και στα 15'' ο Χάτσερ έκανε το 86-83. Ο Σπανούλης στα 9'' μείωσε σε 86-85 και ο Βασιλειάδης στα 8'' "έγραψε" το 87-85 με μια βολή και ο Χάκετ ισοφάρισε λίγο πριν την λήξη σε 87-87 με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί σε παράταση. Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος,ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια της και έτσι οδηγήθηκε στην νίκη με 99-104.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87 (κ.α.), 99-104

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 13 (2), Μαργαρίτης 9, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 15 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 18 (2), Τσόχλας 15 (3), Κώττας 4, Ντούβνιακ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 12 (11 ριμπ.), Σπανούλης 20 (2), Στρόμπερι 12 (2), Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 4, Χάντερ, Παπαπέτρου 16 (2), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Χάκετ 19 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Λοτζέσκι 12.