Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 3-1 (πρωτάθλημα)

Ο Θρύλος του Σίλβα ισοφάρισε το ρεκόρ της ομάδας του Μπουκόβι της σεζόν 1966-67,κάνοντας το 11 στα 11. Ο Ολυμπιακός έχοντας 11 παίχτες πίσω από την σέντρα κατάφερε και επικράτησε του Αστέρα 3-1 με κορυφαίο παίχτη του, Φορτούνη που σημείωσε δύο γκολ στο 73' και στο 80' ενώ σκόραρε και ο Ιντέγιε στο 86'. Ο Αστέρας πέτυχε το γκολ της τιμής με ένα ανύπαρκτο πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα,ενώ ο διαιτητής Κύζας θα μπορούσε να δώσει και ένα πέναλτι υπέρ των ερυθρολεύκων σε τράβηγμα στον Κασάμι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός είναι στο +10 από την ΑΕΚ και +11 από τον βάζελο και πλέον το πρωτάθλημα σιγά-σιγά αποκτά τυπική διαδικασία. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με γκολ-πέναλτι του Φορτούνη,ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μιλιβόγιεβιτς σε τράβηγμα του Κουρμπέλη,ενώ διπλασίασε τα τέρματα του σε μακρινό σουτ και πάλι από τον Φορτούνη. Ενώ το 3-0 έγινε από τον Ιντέγιε με αριστερό πλάσε ύστερα από ασίστ του Φουστέρ. Και το 3-1 έγινε με το μούφα πέναλτι του Γιάννου.