Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

Ολυμπιακός-Λιμόζ 75-49 (μπάσκετ,ευρωλίγκα)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό...

Ο Θρύλος παρά το κακό του ξεκίνημα,επικράτησε στο τέλος πολύ άνετα με το ευρύ 75-49 απέναντι στην Λιμόζ,πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στην ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός μπήκε σχετικά καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-6 στο 6',αλλά από εκεί και έπειτα τα βρήκε σκούρα και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 16-17 υπέρ της Λιμόζ. Στην συνέχεια οι Γάλλοι και με τον Στρόμπερι να βάζει ,.....αυτοκαλάθι προηγήθηκαν ως και +6 πόντους (16-22) στο 15'. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Γιανγκ και η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε μπροστά στο σκορ 26-23. Το πρώτο μέρος τελείωσε όμως με προβάδισμα των Γάλλων 28-29. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Γάλλους. Έχοντας σε εξαιρετική μέρα Γιάνγκ και Χάκετ η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +9 51-42 όπου ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα ήταν του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν απολαυστική και έχοντας ένα σερί 16-0 έφτασε την διαφορά στους +18 (62-46) στο 35'.Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν καταπληκτική στη τέταρτη περίοδο, καθώς την ολοκλήρωσαν με σκορ 24-7, κερδίζοντας το ματς με 75-49.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49
Ανά δεκάλεπτο: 16-17, 12-12, 23-13, 24-7
Ολυμπιακός (Ολυμπιακός): Γιανγκ 13, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (1), Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 3, Αθηναίου 6 (2).
Λιμόζ (Ερβέ): Σαφάρτζικ 6 (2), Κάλπεπερ 10 (2), Ντάνιελς 7, Βέστερμαν 4, Πέιν 5 (1), Μπουνγκού-Κολό, Τραορέ 8, Ντιαβαρά, Ζερμπό 9.