Σάββατο 13 Απριλίου 2024

Μπαρτσελόνα ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου! Ολυμπιακός-Φενέρ 84-81 (κ.α 69-69) (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Μπαρτσελόνα ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου! Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν της Φενέρ με 84-81 για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Euroleague και πλέον θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την Μπαρτσελόνα στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Οι ερυθρόλευκοι τερμάτισαν στην 5η θέση της κανονικής περιόδου, έχοντας ρεκόρ 22-12.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση, Ολυμπιακός και Φενέρ ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια, με τον αγώνα να κρίνεται στο τελευταία λεπτό.

Στην πρώτη περίοδο η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση με +9 (2-11) στο 4', με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ρυθμό και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (16-16). Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με +6 (31-25), με την Φενέρ να βρίσκει και αυτή λύσεις και την διαφορά. Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει από το σκορ. Στην τέταρτη περίοδο η Φενέρ πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ +5 (53-58), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα (58-58). Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση. Στην παράταση η Φενέρ ένα καλό προβάδισμα με +5 (73-78), με τον Κάνααν να κάνει μία εντυπωσιακή εμφάνιση και με προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με +4 (82-78) και το πλεονέκτημα για την νίκη στην συνέχεια.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Αϊζάια Κάνααν που σημείωσε 27 πόντους. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 6 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον ΣακΚίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 12 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 2 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που σημείωσε 5 πόντους και έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ.

Η Φενέρ ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση. Η επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων περιελάμβανε άριστες αποστάσεις και πολύ γρήγορα με σκορ από τους Ντόρσεϊ και Σανλί προηγήθηκαν με +9 (2-11) στο 4'. Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα δεν έφερε μόνο ηρεμία, αλλά μαζί και 3/3 τρίποντα από τα χέρια του Κάνααν για το +1 (13-14) στο 8'. Ο Λαρεντζάκης στην συνέχεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα (16-16), με τον Μπιμπέροβιτς να σημειώνει τους πρώτους του πόντους για το +3 (16-19). Τέλος πρώτης περιόδου 19-19 για τις δύο ομάδες.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαρτζώκας προχώρησε σε κάποιες αλλαγές και οι οποίες έδειξαν καλύτερη εικόνα και έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +5 (29-24) στο 15'. Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε στην δράση μετά από 3 μήνες, με τον Σέρβο σέντερ να σκοράρει τους πρώτους του πόντους με βολές για το +6 (31-25) στο 16'. Η τουρκική ομάδα παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, με την διαφορά να είναι στο +2 (33-31) στο 18'. Με τον Μιλουτίνοφ να πετυχαίνει και άλλους πόντους στο παιχνίδι. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 38-34 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες και μένοντας σκορ για αρκετή ώρα. Ο Παπανικολάου έγραψε το +5 (40-35), με την Φενέρ να απαντά άμεσα με ένα σερί 0-4 για το +4 (40-39) στο 24' Ο Ντόρσεϊ έβαλε την ομάδα του μπροστά διευρύνοντας το σερί της ομάδας του στο 0-6, με τον Φαλ να απαντά με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι +1 (42-41) στο 25'. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν εγκλωβίσει τους ερυθρόλευκους με την άμυνα τους, με τον Χέιζ-Ντέιβις να κάνει το +2 (44-46) στο 26'.Με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα σερί 7-0 για το +5 (51-46) στο 29'. Τέλος τρίτης περιόδου 53-52 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τέταρτη περίοδο η Φενέρ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με +5 (53-58) στο 32', με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα με ένα σερί 5-0 για την ισοφάριση (58-58) και τον Λαρεντζάκη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με +1 (61-60). Στην συνέχεια η τουρκική ομάδα ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με +3 (64-67) με τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις. Με τον ΜακΚίσικ να μειώνει με 1/2 βολές σε +2 (65-67) στο 39'. Ο Χέις-Ντέιβις έπαιζε μόνος του στα τελευταία λεπτά κόντρα στους ερυθρόλευκους και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με +4 (65-69) στο 39', με τον ΜακΚίσικ να απαντά με γκολ-φάουλ για το +1 (68-69_. Ο Ουίλιαμς-Γκος με 1/2β. έφερε το παιχνίδι στα ίσα (69-69) με 38'' να απομένουν για το φινάλε, η Φενέρ αστόχησε στην επίθεση, με τον Γκος να κάνει έρμπολ στο σουτ νίκης, με την αναμέτρηση να οδηγείται σε παράταση.

Στην παράταση η Φενέρ μπήκε και πάλι καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με +5 (73-78) στο 43' με λέι-απ του Γκούντουριτς. Στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κάνααν, αρχικά με τρίποντο του, μείωσε στους +2 (76-78) στο 44' και λίγο αργότερα ο Ουίλμπεκιν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, με τον Κάνααν να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (78-78) στο 44'. Ο Χέις-Ντέιβις υπέπεσε σε βήματα με τον Ολυμπιακό να έχει 35'' για να περάσει μπροστά. Ο Κάνααν ήταν και πάλι εκεί και με δίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με +2 (80-78) με 15'' να απομένουν για το φινάλε. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε τη φοβερή του εμφάνιση με κλέψιμο στην τελευταία επίθεση και με 2/2β. έκανε το +4 (82-78), που ουσιαστικά έκρινε και την αναμέτρηση.

Τελικό σκορ 84-81 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την Δευτέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Χορντόβ, Λάτισεβς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάνααν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοφ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντασ, 7/23 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ