Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Break για τον Θρύλο μέσα στην Βαρκελώνη! Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 75-77 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός το έκανε ξανά και έκανε break στην έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το πρώτο βήμα για το φάιναλ φορ του Βερολίνου. Οι ερυθρόλευκοι πήραν πλέον αυτοί το πλεονέκτημα έδρας και μπροστά στο κόσμο τους, έχουν όλες τις δυνατότητες να πάνε να διεκδικήσουν ένα ακόμη ευρωπαϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν την Μπαρτσελόνα με 75-77, ήταν εξαιρετικοί από το ξεκίνημα του αγώνα και με εξαίρεση ένα διάστημα στην δεύτερη περίοδο δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατότερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με +7 (4-11), αλλά η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και έφερε το παιχνίδι στο +1 (16-17). Στην δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με +2 (25-23), αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν και πάλι εκεί και με εντυπωσιακό Πετρούσεφ προηγήθηκαν με +10 (34-44). Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά και μόνο προς το τέλος οι γηπεδούχοι την έριξαν στους +6 (54-60). Στην τετάρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι μειώνοντας στους +2 (67-69), όμως οι ερυθρόλευκοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Φίλιπ Πετρούσεφ που σημείωσε 12 πόντους και έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Αϊζάια Κάνααν που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει 1 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να βάλει πίεση από νωρίς στους γηπεδούχους αφενός με την εξαιρετική τους άμυνα και αφετέρου με τον Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ κυριαρχούσε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με +6 (2-8) στο 5'. Οι παίκτες του Γκριμάου αντέδρασαν με ένα σερί 8-2, με τους Πάρκερ και Λαπροβίτολα να μπαίνουν στην εξίσωση του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν συμπληρώσει από νωρίς τα ομαδικά με την Μπαρτσελόνα να οδηγείται στην γραμμή των βολών και να μειώνει στον +1 (16-17) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 18-19 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε με αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα. Οι Ισπανοί πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο παιχνίδι με το τρίποντο του Αμπρίνες για το +2 (25-23) στο 12'. Με τον Πετρούσεφ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (32-32) στο 16'. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μια μικρή διαφορά +3 (34-37) 17' παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ενώ ο Πετρούσεφ κυριαρχούσε στην επίθεση κάνοντας το +5 (34-39) στο 18'. Ο Κάνααν έβαλε το πρώτο του τρίποντο, με τους ερυθρόλευκους να ανεβάσουν την διαφορά στο +10 (34-44) στο 19'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 35-44 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε και πάλι με +10 (37-47) στο 23' με τον Σίκμα.  Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό ωστόσο ο Γουόκαπ χρεώθηκε με τον τέταρτο του φάουλ. Ο ΜακΚίσικ διατηρούσε την διαφορά της ομάδας του στο +11 (42-53) στο 26'. Γκος και ΜακΚίσικ έδωσαν την μεγαλύτερη διαφορά στην ομάδα τους στο +13 (47-60) στο 27'. Τέλος τρίτης περιόδου 54-61 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα μείωσε την διαφορά στους +3 (58-61) στο 34' με τον Ερνανγκόμεθ. Ο Κάνααν με 3/3 βολές ανέβασε την διαφορά στο +6 (58-64) δίνοντας ανάσα στην ομάδα του. Οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνα τους με τον ΜακΚίσικ να ανεβάζει την διαφορά στο +10 (59-69) στο 35'. Ο Ρούμπιο με ένα δικό του σερί έριξε την διαφορά στους +5 (64-69) και ο Λαπροβίτολα στους +2 (67-69). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με ένα τρίποντο του Κάνααν και ένα γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ να επαναφέρουν την διαφορά στο +8 (67-75). Οι παίκτες του Γκριμάου ήταν αρκετά άστοχοι, με τον Κάλινιτς να μειώνει στους +5 (70-75). Ο Γουόκαπ έκανε σοβαρό λάθος στην πίεση της Μπάρτσα και έπειτα υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ, με τον Ρούμπιο να σκοράρει 2 βολές για το +3 (72-75) στο 39'. Ο Πετρούσεφ κέρδισε φάουλ, αλλά τραυματίστηκε με τον Λαρεντζάκη να μπαίνει από τον πάγκο και να παρουσιάζεται ψύχραιμος από τη γραμμή, κάνοντας το +5 (72-77) 36'' και καθαρίζοντας και την αναμέτρηση.

Τελικό σκορ 75-77 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους και πάλι κόντρα στην Μπαρτσελόνα εκτός έδρας την Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Χορντόβ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4 , Βέσελι 3 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ρούμπιο 10 (2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Κάλινιτς 6 (3 ριμπάουντ) , Σατοράνσκι (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 , Ερνανγκόμεθ 13 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 9 (1/6 τρίποντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Αμπρίνες 11 (3/7 τρίποντα), Πάρκερ 13 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιοκουμπάιτις 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Γουίλιαμς-Γκος 15 (2/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ράιτ 4 (3 ριμπάουντ) , Κάνααν 14 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ) , Λαρεντζάκης 2, Φαλ 11 (4 ριμπάπουντ), Μπραζντέικις 2 , Πίτερς 1 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 12 (5 ριμπάουντ) , Μιλουτίνοφ 3 , Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 κλεψιματα, 2 λάθη), ΜακΚίσικ 9 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 18/24 βολές, 33 ριμπάουντ (12 επιθετικά - 21 αμυντικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/35 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 18/27 βολές, 31 ριμπάουντ (6 επιθετικά - 25 αμυντικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 19 λάθη