Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Τώρα η σειρά θα κριθεί στο ΣΕΦ! Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 77-69 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός ήταν αξιοπρεπέστατος στην Βαρκελώνη στο game 2 της σειράς των πλέι οφ, αλλά στα τελευταία λεπτά λύγισε και γνώρισε την ήττα με 77-69. Οι ερυθρόλευκοι θα έχουν τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα φάιναλ φορ μιας και οι δύο επόμενοι αγώνες θα γίνουν στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε τόσο καλά στο γήπεδο και βρέθηκε να χάνει με +5 (7-2), όμως ο Πίτερς κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με +1 (7-8). Η Μπαρτσελόνα όμως εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των ερυθρόλευκων και προηγήθηκε με +13 (27-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των ερυθρόλευκων και εκεί που η διαφορά πήγαινε στους +4 (34-30), ξαφνικά πήγαινε στο +11 (41-30). Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι όχι απλώς μείωσαν, αλλά πήραν και προβάδισμα στο σκορ με +1 (54-55), βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ξέμεινε από δυνάμεις και η Μπαρτσελόνα πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις και έφτασε στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 20 πόντους και έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Φίλιπ Πετρούσεφ που σημείωσε 6 πόντους, έχοντας μαζέψει 4 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λουκ Σίκμα που σημείωσε 5 πόντους και έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση από τον Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με μεγάλη επιθετικότητα στην αναμέτρηση προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων μαζί με 5 πόντους Λαπροβίτολα έκαναν το +5 (7-2) στο 2', αλλά ο Ολυμπιακός έμεινε ψύχραιμος και έχοντας τον Πίτερς συνδεδεμένο με το καλάθι προηγήθηκε με +1 (9-10) στο 5'. Ο Ερνανγκόμεθ με την είσοδο του έδωσε μέγεθος στην ρακέτα των Ισπανών και με δυο συνεχόμενα γκολ-φάουλ (Πάρκερ-Ερνανγκόμεθ) το  προβάδισμα ανέβηκε στο +9 (21-12) στο 8'. Το σύνολο του Ρότζερ Γκριμάου μεγάλωσε το σερί της σε 9-0 για το +11 (23-12) στο 9'. Τέλος πρώτης περιόδου 27-14 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και έριξε την διαφορά στους +7 (27-20) στο 12'. Οι παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου με σταθερότητα στην επίθεση διατηρούσαν το προβάδισμα τους στο +9 (34-25) στο 16', πριν έρθει ο ΜακΚίσικ με 5 συνεχόμενους πόντους να γράψει το +4 (34-30) στο 15'. Οι Ισπανοί απάντησαν με 7-0 σερί για το +11 (41-30) στο 18'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 43-37 υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Στην τρίτη περίοδο Πάρκερ και Σατοράνσκι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με +11 (48-37) στο 22', με τον Ολυμπιακό να μειώνει άμεσα στους +6 (48-42) στο 23'. Ο Βέσελι έδινε μάχες με τον Φαλ στο ζωγραφιστό με την διαφορά να είναι στο +8 (52-44) στο 26' και τους Πίτερς και Γκος να μειώνουν στο καλάθι (52-50) στο 27' σε ένα κόκκινο σερί 0-6. Ο Γκος είχε μπει για τα καλά στην εξίσωση της αναμέτρησης και με νέο τρίποντο μείωσε στο +1 (54-53) στο 28', ενώ ο ίδιος έβαλε μπροστά την ομάδα του με +1 (54-55), σε μια φοβερή περίοδο για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Τέλος τρίτης περιόδου 60-57 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες έμειναν δίχως σκορ στο πρώτο 1:30' της 4ης περιόδου, με τον Πετρούσεφ να μειώνει στον +1 (60-59) στο 32'. Ο Αμπρίνες με τρίποντο έστειλε το ισπανικό προβάδισμα στο +4 (63-59) στο 33', με τον Πετρούσεφ να μειώνει και πάλι στους +2 (63-61) στο 34'. Πάρκερ και Γιοκουμπάιτις με 5 σερί πόντους έστειλαν την διαφορά στο +7 (68-61) στο 35'. Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν ως τέλους, αλλά ο Πάρκερ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, ανεβάζοντας την διαφορά στο +10 (74-64) κρίνοντας και την αναμέτρηση.

Τελικό σκορ 77-69 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μπαρτσελόνα την Μεγάλη Τρίτη στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 10 (6 ριμπάουντ), Μπριθουέλα, Ρούμπιο, Κάλινιτς 5 (3 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 7 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 5 (2 ριμπάουντ, 5 λάθη), Αμπρίνες 9 (2/3 τρίποντα), Πάρκερ 24 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 6 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (3 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράιτ 6 (3 ριμπάουντ), Κάνααν 2, Λαρεντζάκης, Φαλ 3 (3 ριμπάουντ), Μπραζντέικις, Πίτερς 20 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 6 (4 ριμπάουντ), Μιλιουτίνοφ, Σίκμα 5 (6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/49 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 30 ριμπάουντ (15-15), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/23 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (9-23), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη