Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024

Πρόκριση για τον Θρύλο στον τελικό! Ολυμπιακός-Προμηθέας Πάτρας 91-77 (μπάσκετ αντρών, κύπελλο)

Ο Ολυμπιακός δίχως να πιάσει τα πολύ ψηλά στάνταρ απόδοσης του και παίζοντας καλά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην νίκη με 91-77 κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι στην πρώτη περίοδο ξεκίνησαν καλύτερα πήραν ένα καλό προβάδισμα στο σκορ από τα μέσα της περιόδου και έπειτα. Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας Πάτρας ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα και όχι απλώς μείωσε στο σκορ, αλλά πήρε και ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τα πατήματα τους και πήραν ξανά το προβάδισμα. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός, ανέβασε στροφές και πήρε διψήφιο προβάδισμα στο σκορ, το οποίο ήταν και πολύ χρήσιμο ενόψει της συνέχειας. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε να είναι το ίδιο καλή και απλά κράτησε τον Προμηθέα σε απόσταση ασφαλείας και έφτασε στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Φιλίπ Πετρούσεφ που σημείωσε 15 πόντους και έχοντας μαζέψει και 4 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 5 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Μπραζντέικις να πρωταγωνιστεί και να προηγείται με +7 (9-2) στο 3'. Ο Προμηθέας βρήκε βοήθεια στο πρόσωπο του Κάουαν χάρη στον οποίο μείωσε γρήγορα στο +1 (11-10) στο 6'. Μετά το τάιμ άουτ οι ερυθρόλευκοι πέστρεψαν πιο αποφασιστικοί και έκαναν ένα 8-0 σερί για το +9 (19-10) στο 7'. Τέλος πρώτης περιόδου 23-15 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με διαδοχικά τρίποντα του Κάμερον Ρέινολντς μείωσε στο +1 (29-28) στο 15'. Μάλιστα, με τον Ρέινολντς να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός, ο Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ με +1 (29-30) στο 16'. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τα πατήματα τους και πήραν και πάλι το προβάδισμα. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 40-36 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του Μουστάφα Φαλ με τον Χάιμε Ετσενίκε ο Μπαρτζώκας χρεώθηκε τεχνική ποινή με το σκορ να ισόπαλο (42-42) στο 22'. Ο  Κάνααν με το πρώτο εύστοχο σουτ του στην αναμέτρηση έκανε το +6 (51-45), η άμυνα των ερυθρόλευκων έβγαλε σερί αρκετά καλές αμυντικές προσπάθειες και πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +10 (55-45) στο 24' και με +13 (63-50) στο 28' με τον Πίτερς. Τέλος τρίτης περιόδου 70-55 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο  οΟλυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και με ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου και δυο βολές του ορεξάτου Φίλιπ Πετρούσεφ πήρε προβάδισμα με +15 (79-64) στο 33'  και ο Παπαθεοδώρου επανέφερε τα όπλα του για μια τελευταία προσπάθεια των Πατρινών. Ο Κάουαν, έκανε μία ύσταση προσπάθεια και μείωσε στους +10 (85-75) στο 38', αλλά τίποτα περισσότερο, μιας και οι ερυθρόλευκοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα.

Τελικό σκορ 91-77 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Παναθηναϊκό για τον τελικό κυπέλλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τσαρούχα, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 10 (4/4 δίποντα), Κάνααν 8 (5/5 βολές, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 7 (5 ασίστ), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 8 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (2), Πετρούσεφ 15 (3/3 βολές, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 19 (3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Κάουαν 20 (8/9 βολές, 3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 2, Πλώτας, Κόνιαρης 4, Μπαζίνας, Πάπας 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κόφι 4, Ετσενίκε 10 (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/28 βολές, 23/33 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 17 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20/24 βολές, 15/26 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 22 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, κανένα μπλοκ, 20 λάθη, 25 φάουλ