Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024

Θρύλος μαγεία και οι κούπες συνεχίζουν να έρχονται στον Πειραιά! Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 58-69 (μπάσκετ αντρών, κύπελλο)

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία στο μπάσκετ! Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν του Παναθηναϊκού με 58-69 και κατέκτησαν το τρίτο σερί κύπελλο και 12ο στην ιστορία τους.

Οι ερυθρόλευκοι σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, εγκλώβισαν όλα τα ''ατού'' των πράσινων και έφτασαν σε μία ακόμη κατάκτηση κυπέλλου. Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει ένα εξαιρετικό ροτέισον και να παίρνει από όλους τους παίχτες του πράγματα.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν κυρίαρχοι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι με εξαίρεση στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου, όπου και οι πράσινοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Στην δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και πήρε ένα προβάδισμα στην αναμέτρηση, αλλά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και πήρε πάλι τα ήνια στην αναμέτρηση. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι πήραν εύκολα διψήφια διαφορά στο σκορ και έφτασαν άνετα στην νίκη.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μόουζες Ράιτ που σημείωσε 13 πόντους και έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου που σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει 3 ριμπάουντ και βγάζοντας και 5 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Φίλιπ Πετρούσεφ που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βγάζει περισσότερη ενέργεια στην πίσω πλευρά του γηπέδου κάτι που τον βοήθησε να βρει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και προβάδισμα με +6 (10-4) στο 4'. Οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνά τους και απάντησαν με τον ίδιο τρόπο με ένα κόψιμο και ένα κάρφωμα του Μουστάφα Φαλ για την ισοφάριση (10-10) στο 7'. Με το παιχνίδι να είναι σε χαμηλό σκορ ως το τέλος της περιόδου. Τέλος πρώτης περιόδου 12-14 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα με +3 (19-16) στο 14' με τρίποντο του Μήτογλου, με τους ερυθρόλευκους να απαντάνε με ένα σερί 0-5 για το +2 (19-21) στο 16'. Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μικρό επιμέρους σκορ και πήρε προβάδισμα με +1 (24-23) στο 18' και έπειτα οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το πρώτο τρίποντό τους δια χειρός Τόμας Γουόκαπ, πήραν λύσεις από τον Φίλιπ Πετρούσεφ και έτρεξαν ένα σερί 0-7 για το +6 (24-30). Τέλος πρώτου ημιχρόνου 25-30 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με ένα επιμέρους 7-1 με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου πήρε προβάδισμα με +1 (32-31) στο 25'. Σε εκείνο το σημείο ο Κάνααν ευστόχησε σε δύο τρίποντα για το +3 (34-37) στο 27', ο Μήτογλου σε ακόμα ένα για την ισοφάριση (39-39) στο 28' . Με τον Φαλ να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά και με τον Πίτερς να μπαίνει στην εξίσωση ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με +4 (39-43) στο 28'. Τέλος τρίτης περιόδου 39-47 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μείωσε στους +5 (44-49) στο 32' με τρίποντο του Σλούκα, αλλά ο Ολυμπιακός με τους ψηλούς του (Πετρούσεφ - Ράιτ) βρήκε και πάλι λύσεις και πήρε προβάδισμα με +9 (44-53) στο 33'. Με τον Ράιτ λίγο αργότερα με γκολ φάουλ να ανεβάζει την διαφορά στους +10 (46-56) στο 35'.  Μάλιστα, ο Πετρούσεφ έστειλε τη διαφορά στο +13 (46-59) και ο Αταμάν βλέποντας την ομάδα του να κολλάει επιθετικά επανέφερε τον Σλούκα στο παιχνίδι. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση με την διαφορά να είναι στο +11 (48-59) και με το γκολ φάουλ του Ράιτ, έφερε την διαφορά στο +14 (48-62) στο 37' και πλέον όλα είχαν κριθεί.

Τελικό σκορ 58-69 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας την Παρασκευή στις 1/3.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Σλούκας 3 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Παπαπέτρου 2 , Γκραντ 11 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ναν 10 (0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 12 (3 λάθη), Αντετοκούνμπο , Γκριγκόνις 4 (5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 16 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/7 τρίποντα, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Ράιτ 13 (6 ριμπάουντ), Κάνααν 6 (2), Λαρεντζάκης 4 (0/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 3 (3 ασίστ), Φαλ 13 (7 ριμπάουντ, 2 λάθη), Παπανικολάου 9 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 6 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεφ 10 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 15/27 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 7/10 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη , 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 12/16 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη , 18 φάουλ