Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021

Άθλια εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήττα στην Πόλη! Αναντολού Εφές-Ολυμπιακός 88-69 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ήττα πισωγύρισμα του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη! Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποιώντας το χειρότερο δεκάλεπτο στην ιστορία τους, όπου πέτυχαν ...μόλις 3 πόντους, γνώρισαν την συντριβή από την Εφές με 88-69. Πλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν ρεκόρ 6-4 στην Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός στα 3/4 του παιχνιδιού, όπου ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο όπως είπαμε ήταν εκτός τόπου και χρόνου και με ένα επιμέρους 20-3 γνώρισε την ήττα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 17 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και βγάζοντας και 3 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μουσταφά Φαλ που σημείωσε 15 πόντους, και έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ.

Με την κλασική πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 6-0 στο 2'. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν τα πατήματα τους και έφτασαν να προηγηθούν με +7 (10-17) στο 7' με τρίποντα του Βεζένκοβ. Όμως ο Ολυμπιακός και πάλι έκανε εύκολα λάθη και με 6/6 βολές του Μίτσιτς και τρίποντο του Μπομπουά η Εφές προσπέρασε με +1 (21-20) στο 9'. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 23-25 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πρίντεζης έδωσε κάποιες λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με +5 (29-34) στο 15'. Ο Μπομπουά από την άλλη έδωσε και αυτός πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα δίνοντας της προβάδισμα με +1 (37-36) στο 17'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 44-44 για τις δύο ομάδες.

Στην τρίτη περίοδο η Εφές βρήκε δύο εύστοχα τρίποντα υπό αμυντική πίεση την ώρα που στον Ολυμπιακό αστόχησαν σε κάποιες προσπάθειες ανενόχλητοι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +7 (56-49) στο 24'. Ο ΜακΚίσικ και ο Φαλ απάντησαν με αιφνιδιασμό που ολοκλήρωσε 0-7 το σερί του Ολυμπιακού για την ισοφάριση (63-63) στο 29'.  Τέλος τρίτης περιόδου 68-66 για την Εφές.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα λόγια είναι περιττά. Ο Ολυμπιακός ήταν άφαντος στην κυριολεξία, η Εφές από την πλευρά της έτρεξε ένα επιμέρους 20-3 και έτσι έφτασε στην νίκη.

Τελικό σκορ 88-69 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό την Παρασκευή κόντρα στην Μακάμπι στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Νέντοβιτς, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 29 (3/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μόρμαν 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (5/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 5 (0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/34 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη