Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2020

Πρόκριση για τον Ολυμπιακό β' στο κύπελλο! Μαρούσι-Ολυμπιακός β' 87-92 (κύπελλο)

Ο Ολυμπιακός β' με μεγάλο πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη, νίκησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Μαρούσι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.
Ο Ολυμπιακός β' όπως είπαμε είχε σε μεγάλη βραδιά τον Νικολαΐδη που πέτυχε κρίσιμα τρίποντα στο τέλος του αγώνα. Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 9 πόντους, έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ. Καλύτερος παίχτης του αγώνα ο Μελισσάρος που σημείωσε 25 πόντους, έχοντας μαζέψει και 12 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση και από την Χρηστίδη που σημείωσε 22 πόντους, έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ. Καλός και ο Σκουλίδας που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει και 4 ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός β' μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 7-18 στο 8' και 15-23 στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου. Όμως οι ερυθρόλευκοι έριξαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να περάσουν μπροστά στο σκορ στο τέλος με πρωταγωνιστή τον Γκαγκαλούδη και με ένα επιμέρους 25-15, το ημίχρονο να λήξει με 40-38 υπέρ τους.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Μαρούσι έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +6 (62-56), αλλά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν για τα καλά στον αγώνα και ισοφάρισαν σε 79-79.  Με εννέα  συνεχόμενους πόντους του Νικολαΐδη, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ με 81-88 στο 37', φτάνοντας στην νίκη – πρόκριση με 87-92.

Μαρούσι-Ολυμπιακός 87-92

Διαιτητές: Τσαρούχα-Ψαριανός-Τηγάνης (Μουζάκης Στ.)

Δεκάλεπτα: 15-23, 40-38, 69-66, 87-92

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 15 (2), Παπαγιάννης, Ξύδας 14 (3), Σουρλής 6 (2), Κανέλλης 4 (1), Χατζηδάκης 12, Παπαγεωργόπουλος, Αρνόκουρος 8 (1), Δούκας 3, Γιαννόπουλος, Γκαγκαλούδης 25 (4).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8, Κουρτίδης 2, Μωραΐτης 4, Νικολαΐδης 9 (2), Κολοβέρος 4, Τσόχλας 6, Σκουλίδας 10 (2), Κάδρας, Χρηστίδης 22 (1), Τσάμης 2, Μελισσαράτος 25.