Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020

Νίκησε και το Παγκράτι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση! Παγκράτι-Ολυμπιακός β' 68-81 (κύπελλο)

Η Αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε άνετα την επικράτηση επί του Παγκρατίου στο γήπεδο του Μετς με 68-81 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμύντα εκτός έδρας.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού β' ο Χρηστίδης που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ο Παπαδιονυσίου που σημείωσε 14 πόντους, έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Τσόχλας που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει και 2 ριμπάουντ. Ενώ από δέκα πόντους και οι Κολοβέρος, Σκουλίδας και Μελισσαράτος.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν πολύ νωρίς με +6 (10-16) στο 7'. Με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 17-21 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στην δεύτερη περίοδο το Παγκράτι έκανε ένα μικρό σερί στο παιχνίδι, μειώνοντας στο +1 (23-24). αλλά οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 0-9 έφτασαν την διαφορά σε διψήφια μεγέθη +10 (23-33) στο 17'. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 33-41 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην τρίτη περίοδο οι οκτώ αναπάντητοι πόντοι από τους Παπαδιονυσίου, Μελισσαράτο και Τσόχλα, εκτόξευσαν την διαφορά στους +16 (33-49) στο 23' βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη. Τέλος τρίτης περιόδου 49-61 υπέρ των ερυθρόλευκων. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν πάτησε φρένο στο παιχνίδι και έτσι έφτασε άνετα στην επικράτηση με 68-81, μία νίκη που έδωσε και την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 33-41, 49-61, 68-81

Παγκράτι (Λιόγας): Οικονομόπουλος 4, Κουφόπουλος 7 (1), Ονάσογλου 8 (1), Ματαλιωτάκης 12, Ξύδης 6, Καραμαλέγκος 7, Πεφάνης 5 (1), Δόξας 2, Ντιαλό 1, Ρετσινάς 6, Γκαβασιάδης 10.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 14, Κουρτίδης 1, Μωραΐτης 4, Νικολαΐδης 3, Κολοβέρος 10, Τσόχλας 11 (3), Σκουλίδας 10 (2), Κάδρας 5, Χρηστίδης 13 (2), Τσάμης, Μελισσαράτος 10.