Σάββατο 7 Απριλίου 2018

Οριστικά με Ζαλγκίρις στα πλέι οφ!Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 85-86 (κ.δ 80-80) (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν απαράδεχτος στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Ζαλγκίρις με 85-86 στην παράταση (κ.δ 80-80). Οι Πειραιώτες με αυτήν την ήττα τους χάρισαν απλόχερα το πλεονέκτημα έδρας στον ΠΑΟ για τα πλέι οφ,όπου εκεί οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν την Ρεάλ Μαδρίτης η οποία και επικράτησε της Μπάμπεργκ. Όσον αφορά τους άλλους αγώνες των πλέι οφ,οι ερυθρόλευκοι οι οποίοι βγήκαν τρίτοι στην κανονική περίοδο της ευρωλίγκας θα αντιμετωπίσουν την Ζαλγκίρις με πλεονέκτημα έδρας και στα άλλα παιχνίδια η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντιμετωπίζει την Χίμκι και η Φενέρ την Μπασκόνια.
Στα του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είχε πολλές απουσίες να αντιμετωπίσει καθώς τραυματίες ήταν οι Παπανικολάου,Πρίντεζης,ΜακΛίν και Τιλί. Βέβαια κάποια στιγμή να πρέπει να βρεθεί και η αιτία των πολλών τραυματισμών γιατί δεν μπορεί να είναι μονάχα θέμα ατυχίας.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους,ενώ έβγαλε και 6 ασίστ,ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μιλουτίνοφ που σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Από εκεί και έπειτα ο Ρόμπερτς είχε 12 πόντους στο παιχνίδι του,ενώ και ο Τόμπσον έκανε σχετικά καλή εμφάνιση με 8 πόντους και έχοντας μαζέψει 7 ριμπάουντ. Ρεκόρ καριέρας για τον Παπαπέτρου σε λεπτά συμμετοχής. Ο Παπαπέτρου έπαιξε σε 37:27 και είχε 9 πόντους και 2 ασίστ.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς είχε διψήφιο προβάδισμα στο σκορ,καθώς προηγήθηκε με +15 25-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο +7 (32-25) στο 16',αλλά Στρέλιεκς, Σπανούλης και Παπαπέτρου έκαναν την απαραίτητη δουλειά, ούτως ώστε η διαφορά να μείνει διψήφια στο ημίχρονο (42-30).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακός στο παιχνίδι του με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά ως και στο +16 (51-35) στο 24' και το (57-41) στο 26',αλλά μετά ακολούθησε το χάος με την Ζαλγκίρις να έχει ένα σερί 0-13,με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει μόλις στους +3 59-56 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν απλά ανύπαρκτος στο γήπεδο. Η Ζαλγκίρις έφτασε στην ισοφάριση στο 36' (69-69) και πήρε προβάδισμα στο σκορ λίγο αργότερα με τον Μιλάκνις σε (71-74). Σκορ κανονικής διάρκειας 80-80 αφού ο Γιανκούκας αστόχησε στην τελευταία φάση.
Στην παράταση η Ζαλγκίρις προηγήθηκε ακόμα και με +4 (80-84),αλλά οι ερυθρόλευκοι σε μια αντεπίθεση διαρκείας έκαναν το 85-84 με τον Ουίλτζερ, μόλις 8'' πριν από τη λήξη. Ο Γιανκούνας με δικό του επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 85-86 2.9'' πριν από το τέλος. Ο Σπανούλης είχε ελεύθερο τρίποντο από τα 7 μέτρα για τη νίκη του Ολυμπιακού, αλλά στάθηκε άτυχος.
Τελικό σκορ 85-86 με τον Ολυμπιακό να είναι βγαίνει τρίτος στην κανονική περίοδο,έχοντας 19-11 ρεκόρ. Βέβαια αν θέλει καλύτερη συνέχεια στα πλέι οφ,οφείλει να σοβαρευτεί.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία Γκονθάλεθ (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Σίλβα (Πορτογαλία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 42-30, 59-56, 59-56, 85-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Μιλουτίνοφ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Ουίλτζερ 9, Τόμπσον 8 (7 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (4/7 δίποντα, 10/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Πάνγκος 6 (2/7 σουτ, 6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15 (7/8 δίποντα, 1/1 βολή), Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5, Ουάιτ 7 (5 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Σφαιρόπουλος: 22/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 28 ριμπάουντ (22+6), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 29/57 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 16/22 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 τάπες.