Τρίτη 24 Απριλίου 2018

Άθλια εμφάνιση και συντριβή από την Ζαλγκίρις!Τώρα όλα για όλα την Πέμπτη!Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 80-60 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Απλά τραγικός!Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστος κόντρα στην Ζαλγκίρις,με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την λιθουανική ομάδα με 80-60. Πλέον οι Λιθουανοί έχουν το προβάδισμα στις νίκες και την Πέμπτη οι ερυθρόλευκοι θα τα παίξουν όλα για όλα, καθώς με ήττα θα αποχαιρετήσουν την διοργάνωση.
Απίστευτα άστοχος ο Ολυμπιακός τόσο σε δίποντα (45.2%),όσο και σε τρίποντα (18.2%) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ζαλγκίρις και η οποία έφτασε σε πολύ άνετη νίκη.
Τελικά έδωσαν το ''παρών'' τόσο ο Γιώργος Πρίντεζης,όσο και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ,αλλά ήταν εμφανώς ανέτοιμοι με αποτέλεσμα να κινηθούν σε ρηχά νερά και να σημειώσουν μόλις τρεις πόντους.
Πολλά λάθη και πάλι από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού ξεκίνησε ως βασικό τον Ρόμπερτς,ο Αμερικάνος γκαρντ σημείωσε 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ο προπονητής του Ολυμπιακού από εκείνο το σημείο και έπειτα τον έθαψε,παίζοντας προς το τέλος και ενώ το παιχνίδι είχε κριθεί. Ένα ακόμη λάθος του ήταν το γεγονός που επέμενε στο να χρησιμοποιεί τον Πρίντεζη και ενώ έπαιζε με ένεση και ενώ το παιχνίδι είχε κριθεί.
MVP του αγώνα ο Μπράντον Ντέιβις,που σημείωσε 18 πόντους. Πολύ καλός και ο Παούλιους Γιανκούνας που σημείωσε 13 πόντους με 5/5 δίποντα και 3/4 βολές, πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, σε 18:24 συμμετοχής και υπέπεσε σε 1 λάθος.
Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Βασίλης Σπανούλης που είχε 14 πόντους,αλλά ήταν εντελώς άστοχος έξω από τα 6.75μ (0/6 τρίποντα),ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρόμπερτς με 11 πόντους. Από εκεί και έπειτα τίποτα το ιδιαίτερο.
Ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα στην αρχή του αγώνα με 4-10 και 7-13,αλλά στην συνέχεια οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα στο σκορ,με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 21-19 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην δεύτερη περίοδο απλά ο Ολυμπιακός ήταν άφαντος,με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια νούμερα στο  +13 (37-24) έχοντας 14/16 δίποντα. Τα προβλήματα του Ολυμπιακού και στις δύο πλευρές του γηπέδου - κυρίως, όμως, στην άμυνα - συνεχίστηκαν και η Ζάλγκιρις στο 18:29 έφτασε στο +17 (47-30). Ο Ολυμπιακός όμως έκανε ένα μικρό σερί 0-6 με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 47-36 υπέρ της Ζαλγκίρις.
Τρίτη περίοδος και η Ζαλγκίρις ανέβασε την διαφορά στους +14 (53-39). Ο Καβαλιάουσκας δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Σπανούλης κατέβασε κάτω από τους 10 (53-44), ενώ ο ίδιος με ντράιβ έκανε το 53-46 στο 26΄φτάνοντας στους 14 πόντους (1 ασίστ). Η Ζαλγκιρις προχώρησε στους ψηλούς με Γιανκούνας, Ουάιτ και Ουλανόβας, έπαιξε πι εν ποπ και ο αρχηγός της με 9 σερί πόντους έκανε το 62-47. Τέλος τρίτης περιόδου 67-50.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και το παιχνίδι είχε κριθεί,με τους παίχτες του Ολυμπιακού να έχουν πετάξει λευκή πετσέτα και η διαφορά να ξεπερνάει τους +20 (74-52). Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Γιώργος Μπόγρης.
Τελικό σκορ 80-60 και την Πέμπτη είναι ο τελικός των τελικών για τον Ολυμπιακό. Που θέλει οπωσδήποτε την νίκη για να οδηγήσει την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Ρίζικ (Ουκρανία), Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6 (6 ασίστ), Γιανκούνας 13 (5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάλιους, Μιλάκνις 1 (0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μίτσιτς 8 (6 ασίστ), Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛιν 6, Μπράουν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαπέτρου 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8/9 βολές), Μιλουτίνοφ 3, Στρέλνιεκς 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3 (1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 11 (1), Μπόγρης.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις:  24/33 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 20/25 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός:14/31 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 20/27 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.