Σάββατο 14 Απριλίου 2018

Νίκησε τον Πανιώνιο με ιστορικό ρεκόρ του Σπανούλη!Πανιώνιος-Ολυμπιακός 73-79 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο με 73-79 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης για την 23η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 19η νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα. Ιστορική ημέρα για τον Αρχηγό του Ολυμπιακού Βασίλη Σπανούλη που με τους 13 πόντους που σημείωσε στο παιχνίδι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ,καθώς ξεπέρασε τον Νίκο Χατζή που είχε 5.200 πόντους. Ο Βασίλης Σπανούλης πλέον έχει 5205 πόντους και είναι πρώτος στην σχετική λίστα,επίσης ο πολύπειρος γκαρντ συμπλήρωσε 467 συμμετοχές στην Basket League, προσπέρασε τον Δημήτρη Παπανικολάου κι έμεινε μόνος του στην 6η θέση της σχετικής λίστας.
MVP του αγώνα ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ,ενώ καθοριστικός προς το τέλος του αγώνα ήταν και ο Μάντζαρης με τους 12 πόντους του και με τα καθοριστικά τρίποντα του. Από και έπειτα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αρχηγός του Ολυμπιακού με 13 πόντους και 8 ασίστ ,ενώ καλός ήταν και ο ΜακΛίν επίσης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Όσον αφορά τα του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε δίχως τους Γιώργο Πρίντεζη, Γιάνις Στρέλνιεκς και Κιμ Τιλί,οι οποίοι αντιμετωπίζαν προβλήματα τραυματισμών.
Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο ξεκίνημα του αγώνα -οι παίχτες είχαν το νου τους,στον αγώνα της Τετάρτης με την Ζαλγκίρις-με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να πάρει ένα προβάδισμα πολύ νωρίς με +5 (8-3). Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια ισοφάρισε σε (8-8) στο 7',αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Κάμινγκς. Τέλος πρώτης περιόδου 16-13 για τον Πανιώνιο.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι,με αποτέλεσμα οι Νεοσμυρνιώτες να αυξήσουν την διαφορά στους +5 (21-16). Ο Πανιώνιος κράτησε το προβάδισμα με τον Νταλό ωστόσο Μπράουν (τρίποντο) και Σπανούλης έδωσαν το προβάδισμα με 26-27. Ο Παπαπέτρου στην συνέχεια με τρίποντο έκανε το 28-34,αλλά ο Πανιώνιος και πάλι μείωσε στο καλάθι 32-34. Τέλος ημιχρόνου 32-39 με buzzer beater του Παπαπέτρου έξω από τα 6.75μ.
Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ανέβασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (39-51). Με 2.33 να απομένουν για τη λήξη της 3ης περιόδου ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε ιστορία, καθώς με 2/2 βολές πέτυχε τους 9 πόντους που χρειάζονταν και έτσι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος. Τέλος τρίτης περιόδου 50-58 με τον Ολυμπιακό να χάνει τον Μιλουτίνοφ με πέντε φάουλ.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει στο πόντο,με  τον Μπρέιζελτον (61-62), ο οποίος στη συνέχεια της αναμέτρησης αποβλήθηκε, καθώς δέχθηκε την δεύτερη τεχνική του ποινή. Ο  Νταλό με το σκορ στο 63-66 είχε 0/2 βολές και ο Ολυμπιακός με ένα τρίποντο του Σπανούλη και δύο του Μάντζαρη ξέφυγε με +7 (68-75) στο 38.32 και κάπου εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι.
Τελικό σκορ 73-79 και πλέον όλοι στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο επικεντρώνονται στον αγώνα της Τετάρτης με την Ζαλγκίρις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Σχινάς-Ψαριανός-Γεωργιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 32-39, 50-58, 73-79

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 10 (1), Κράβιτς 22 (10/17 δίποντα), Νταλό 3, Κουκουμένσα, Σακελλαρίου, Δίπλαρος 5 (1), Καμπερίδης, Σαρικόπουλος 7, Ραλλάτος, Κάμινγκς 22 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 13 (10 ριμπαόυντ), Μιλουτίνοφ 6, Σπανούλης 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) Παπανικολάου 8, Ρόμπερτς 3, Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 16 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 12 (3), Μπόγρης 5.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος: 24/54 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 16/26 βολές, 31-16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός:11/28  δίποντα, 11/30 τρίποντα, 24/34 βολές, 28-11 ριμπάουντ,18 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 τάπες.