Σάββατο 14 Απριλίου 2018

Πέρασε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος! Παμβοχαϊκος-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ αντρών,πρωτάθλημα)

Πρόκριση στα ημιτελικά και τώρα το Κύπελλο

Μια εβδομάδα πριν το Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας και μόλις τρεις μέρες μετά τη συμμετοχή της σε έναν ακόμα ευρωπαϊκό τελικό, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, πέρασε από το Βραχάτι επικρατώντας με 3-1 (21-25, 25-23, 21-25, 21-25) σετ του Παμβοχαϊκού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι», που για ακόμα ένα παιχνίδι είχαν την ένθερμη υποστήριξη των φιλάθλων του, έκαναν το 2-0 στις νίκες, τελειώνοντας την προημιτελική σειρά και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα της Κηφισιάς. Πλέον ο  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ και οι παίκτες του στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, την ερχόμενη Παρασκευή (20/4, 17:00) κόντρα στον ΠΑΟΚ, με μοναδικό στόχο την πρόκριση στον τελικό όπου απέναντι στο νικητή του ζευγαριού, Ηρακλής- Παναθηναϊκός, θα διεκδικήσουν το δεύτερο τρόπαιο τους τη φετινή σεζόν.

Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος την έδρα του θέλησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους ωστόσο οι Πειραιώτες, αντέδρασαν άμεσα ισοφάρισαν σε 7-7 και προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.  Μέχρι το 15-16 της δεύτερης τεχνικής διακοπής οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός 19-16 με σερί 3-0. Με τον Ανδρεάδη στο σερβίς, να δυσκολεύει την άμυνα των γηπεδούχων ο Αλεξίεφ κάρφωσε για το 23-20, ενώ ο Βούλγαρος ακραίος διαμόρφωσε και το 24-21 για τους «ερυθρόλευκους» που πήραν το σετ με 25-21 μετά από λάθος του Παμβοχαϊκού.

Στο δεύτερο σετ, στο κλειστό του Βραχατίου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 αλλά ο Παμβοχαϊκός πήγε αυτός προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με δυο πόντους (16-14). Με κορυφαίο τον Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με 18-17, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν περισσότερο στο σκορ και με δυο λάθη τους στο τέλος έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρει το σετ με 25-23 .

Στην έναρξη του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός έδειξε να βρίσκει ρυθμό, προηγήθηκε γρήγορα με 3-1 και ανέβασε τη διαφορά στο συν πέντε για πρώτη φορά στο παιχνίδι για το 7-2. Με τρεις συνεχόμενους άσσους του διαγώνιου του Παμβοχαϊκού, Παλέσκα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-6 για να πάει ο Ολυμπιακός προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6. Οι  «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με το σκορ στο 16-13. Ο  Ραούβερντινκ, τελειώνει με μπλοκ άουτ τη φάση για το 21-16 και ο Μπέμε καρφώνει από το κέντρο για το 22-17. Ο Ολλανδός ακραίος του Ολυμπιακού κάρφωσε εξαιρετικά κάνοντας το 23-18. Μετά από λάθος στο σερβίς τους οι γηπεδούχοι έδωσαν το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-20) και ο Ζουπάνης κάρφωσε για το 25-21 και το 2-1 στα σετ. Οι παίκτες του  Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο σετ. πήραν το προβάδισμα από την αρχή (8-6, 16-14) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος για το 25-21 και το 3-1 στα σετ ολοκληρώνοντας την προημιτελική σειρά των play-off με 2-0 νίκες.

Tα σετ: 1-3 σε 1:46, 21-25 (25΄), 25-23 (27΄), 21-25 (27΄), 21-25 (27΄)

Παμβοχαϊκός (Κώστας Δεληκώστας): Ούγκο 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μοράλες 1 (1/1 επ.), Γκλάντστοουν 12 (2/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 14 (12/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ., 35% αρ.), Παλέντζας 23 (16/28 επ., 7 άσσοι), Δαλακούρας 8 (6/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ., 30% αρ.), Γκάρας -λ (58% υπ., 42% αρ.) / Κωτσάκης 1 (1/1 επ.), Γεωργίου, Βουλκίδης, Σαρικεισόγλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ζουπάνης 16 (15/25 επ., 1 άσσος),Στιβαχτής, Πετρέας 1 (1/4 επ.), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 32% υπ., 14% αρ.), Ραούβερντινκ 13 (13/20 επ., 64% υπ., 55% αρ.), Στεφάνου –λ (59%υπ.- 23%αρ.) / Οϊβάνεν, Μπέμε 7 (4/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης, Ντρζίζγκα, Δαρίδης -λ

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Μετά τον τελικό του Τσάλεντζ Καπ δεν είναι εύκολο να παίζεις εκτός έδρας και να είσαι "φρέσκος". Ξέραμε ότι δεν θα είναι ένα συνηθισμένο παιχνίδι. Ο Παμβοχαϊκός είναι από τις ομάδες που έχουν κακά τεχνικά στοιχεία αλλά βρήκαμε τις λύσεις ώστε να πάρουμε τη νίκη και να κλείσουμε αυτή τη σειρά των αγώνων. Όλες οι ομάδες θέλουν να κερδίσουν τον Ολυμπιακό αλλά εμείς είμαστε πάντα προετοιμασμένοι. Πλέον αρχίζουμε να σκεφτόμαστε τις υποχρεώσεις του επόμενου μήνα όπου έχουμε να παλέψουμε για δυο ακόμα τίτλους που είναι και οι βασικοί μας στόχοι από την αρχή της χρονιάς. Πρώτα θέλουμε να κερδίσουμε το κύπελλο την επόμενη εβδομάδα και μετά και το πρωτάθλημα».

Πηγή: osfp.gr