Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017

Πρώτος ο Θρύλος στην Ευρώπη! Ολυμπιακός- Ερυθρός Αστέρας 85-59 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Καταιγιστικός ο Θρύλος κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και πλέον είναι πρώτος στην βαθμολογία της ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε των Σέρβων με 85-59 και πέτυχε την 6η νίκη του,στην διοργάνωση. Μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί του Ολυμπιακού αποθέωσαν τον τεχνικό της ομάδας Γιάννη Σφαιρόπουλο.
MVP του αγώνα ο Νικολά Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ σημείωσε 13 πόντους με 6/11 δίποντα και 1/1 βολή, πήρε 12 ριμπάουντ (5 επιθετικά) και είχε 22 στην αξιολόγηση. Τα 12 ριμπάουντ που πήρε μάλιστα, αποτελούν νέο ρεκόρ καριέρας για εκείνον στην EuroLeague. Πρώτος σκόρερ της ομάδας με 14 πόντους ήταν ο Τόμπσον που για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν εξαιρετικός,ενώ πολύ καλός ήταν και ο Παπαπέτρου με 11 πόντους. Εκπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού μαζί με αυτούς τους Ερυθρού Αστέρα.
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ερυθρό Αστέρα.
Η μεγαλύτερη διαφορά της πρώτης περιόδου ήταν το 22-10, με τον Ολυμπιακό να παίζει καλή άμυνα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, με κορυφαίους επιθετικά τους Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Σέρβος σέντερ έβαλε 7 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ από την άλλη ο Στρέλνιεκς είχε 5 πόντους με 3 ασίστ! Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 22-13 για τον Ολυμπιακό.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και μείωσαν σε 22-19, με ένα σερί 6-0.Τα δύο τρίποντα των Αγραβάνη-Μάντζαρη «ξεκόλλησαν» τον Ολυμπιακό (28-20). Παρά τα συνεχόμενα σουτ του «ζεστού» Ρότσεστι (13π.), οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν απαντήσεις. Ο Ρόμπερτς διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (37-27, στο 17'), η οποία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (47-37).
Τρίτο δεκάλεπτο και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 51-38. Ο Ρότσεστι μείωσε σε 51-41, με τον Πρίντεζη να απαντάει με το ίδιο νόμισμα για το 54-41. Ο Στρέλνιεκς με 2/2 βολές έδωσε αέρα 15 πόντων στον Θρύλο και λίγο αργότερα ο ΜακΛίν με καλάθι και φάουλ έκανε το 61-45. Οι ερυθρόλευκοι αύξαναν όλο και περισσότερο την διαφορά στο παιχνίδι η οποία και έφτασε στο +18 στο τέλος της τρίτης περιόδου,67-49.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και οι Πειραιώτες όχι μόνο διατήρησαν την διαφορά,αλλά και την αύξησαν στους +23 (74-51). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Σφαιρόπουλο να πραγματοποιεί πολλές αλλαγές.
Τελικό σκορ 85-59 με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την έκτη νίκη σε οκτώ παιχνίδια στην ευρωλίγκα.
Επόμενος αγώνας για τον Ολυμπιακό την Δευτέρα κόντρα στο Κολοσσό στην Ρόδο για το πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ - Πέρεζ (Ισπανία), Ζαμοϊσκι (Πολωνία), Ρόσι (Ιταλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος (3 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1), Αγραβάνης 3, Μιλουτίνοφ 13 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 9 (1), Πρίντεζης 9 (1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 6 (2), Γουίλτζερ, Τόμπσον 14 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: (Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελ, Ραντίσεβιτς 2 (0/7 σουτ), Ντάνγκουμπιτς 3 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Άντιτς 9 (3), Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 6 (2/7 σουτ), Ρότσεστι 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεσόρ 1, Γιοβάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 6.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 22/42 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 14/20 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 12/33 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/20 βολές, 36 ριμπάουντ (23+13), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.