Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017

Τουρκοφάγος ο Θρύλος!Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 83-90 (μπάσκετ αντρών,ευρωλίγκα)

Τουρκοφάγος ο Θρύλος! Ο Ολυμπιακός αν και είχε τάσεις αυτοκτονίας στο παιχνίδι του -στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας- είχε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε ένα τεράστιο διπλό στην Πόλη,στην παράταση.Ο Ολυμπιακός νίκησε με 83-90 την Φενέρ και πέτυχε την πέμπτη νίκη του στην διοργάνωση,σε έξι αγώνες. Οι ερυθρόλευκοι πήραν έτσι και την άτυπη ρεβάνς από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως πάνω απ' όλα κέρδισαν την χαμένη τους αυτοπεποίθηση και έδωσαν την έδωσαν την πιο κατάλληλη απάντηση, σε μια δύσκολη περίοδο για αυτούς.
MVP του αγώνα ο Γιώργος Πρίντεζης. Ο υπαρχηγός του Θρύλου είχε 6 καθοριστικούς πόντους στην παράταση και 18 συνολικά και οδήγησε τον Ολυμπιακό στην σπουδαία αυτή νίκη.  Εντυπωσιακός ήταν και ο Ρόμπερτς που σημείωσε 21 πόντους  με 3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και έδειξε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι το πόσο καλός σκόρερ είναι. Πολύ καλοί και συνάμα καθοριστικοί ήταν και οι Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοφ με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Ο Ολυμπιακός στις πρώτες επιθέσεις ακούμπησε την μπάλα στον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια μείωσε σε 5-4. Οι Τούρκοι με πέντε πόντους από τους Βέσελι και Μέλι προηγήθηκαν με 10-5, ωστόσο οι Πειραιώτες μείωσαν σε 10-9. Η Φενέρ στην επόμενη επίθεση σκόραρε με τον Νάναλι για το 12-9 και ο Στρέλνιεκς με τρίποντο ισοφάρισε σε 12-12. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Πρίντεζη. Λίγο αργότερα ο διεθνής φόργουορντ διαμόρφωσε το 16-14 και ο Χόλις Τόμπσον με ένα παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 18-14. Τέλος πρώτης περιόδου 17-18 υπέρ του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο δεν ξεκίνησε καλά.Οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (24-18). Ο Ρόμπερτς μείωσε σε 24-21, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 6 με τρίποντο του Νάναλι. Στα μέσα του δεκαλέπτου η Φενερμπαχτσέ προηγήθηκε με 31-23, όμως, σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 31-30. Ο Ολυμπιακός όμως έπαθε μπλοκ άουτ και οι Τούρκοι με ένα σερί 9-0 έκαναν το 40-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά με αποτέλεσμα η Φενέρ να πάρει προβάδισμα στο με 49-37, ο Ρόμπερτς είχε πάρει «φωτιά» (τρία 3π. σε 5') και οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 10-0 για το 49-47. Ο Χόλις Τόμπσον μπήκε στην εξίσωση βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους (51-52), ενώ μία ακόμη «βόμβα» του Ρόμπερτς διαμόρφωσε το 53-57 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και ύστερα από προσπάθειες του ΜακΛίν και του Στρέλνιεκς ανέβασε την υπέρ του διαφορά στο 9 (58-67, στο 34').Mετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Παπανικολάου έδωσε πολύτιμη λύση και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο με σκορ 60-71. Εκεί ο Ολυμπιακός είχε τάσεις αυτοκτονίας και κόντεψε να χάσει δικό του παιχνίδι.Ο Νάναλι έδωσε πολύτιμες λύσεις με δύσκολα καλάθια και ο Ουαναμέικερ σκόραρε από μακριά για το 69-73. Ο Σλούκας ευστόχησε αργότερα σε βολές για το 71-75, ενώ ακολούθησε άστοχη προσπάθεια του Ρόμπερτς και φάουλ του Πρίντεζη στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Ο Ντατόμε είχε 2/2 για το 73-75, ο Παπανικολάου έκανε σοβαρό λάθος και οι διαιτητές έδωσαν την κατοχή στην «Φενέρ» βλέποντας το instant replay. Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ στον Βέσελι και ο Τσέχος έβαλε 2/2 ισοφαρίζοντας (75-75). Ο Ρόμπερτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.
Στην παράταση ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος και δεν άφησε την Φενέρ σε κανένα σημείο να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός σκόραρε πρώτος με τον Ρόμπερτς για το 77-75, με τον Γουαναμέικερ να ισοφαρίζει στην επόμενη επίθεση για το 77-77. Ο Παπανικολάου στην επόμενη επίθεση έκανε το 79-77 και ο Στρέλνιεκς με μακρινό δίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (77-81). Ο Γουαναμέικερ μείωσε σε 79-81, αλλά ο Πρίντεζης πέτυχε νέο καλάθι για το 79-83. Ο Πρίντεζης λίγο αργότερα πέτυχε νέο καλάθι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 85-79. Ο Πρίντεζης ξαναχτύπησε για το 87-79. Οι Τούρκοι μείωσαν με τον Βέσελι σε 81-87,αλλά το τρίποντο του Στρέλνιεκς έδωσε οριστικά την νίκη στον Ολυμπιακό.
Τελικό 83-90 με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα σε μια έδρα που δύσκολα άλλες ομάδες θα περάσουν. Επόμενος αγώνας για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Χιμένεθ (Ισπανία), Πατέρνικο (Ιταλία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 (κ.α.), 83-90

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Τόμπσον 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά Φενέρμπαχτσε: 83 πόντοι, 19/38 δίποντα (50%), 8/22 τρίποντα (36.4%), 21/24 βολές (87.5%), 18 ριμπάουντ (8-10), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 90 πόντοι, 26/41 δίποντα (63.4%), 10/25 τρίποντα (40%), 8/11 βολές (72.7%), 32 ριμπάουντ (13-19), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.