Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

Στον τελικό του κυπέλλου ο Θρύλος!Άρης-Ολυμπιακός 49-56 (μπάσκετ αντρών,κύπελλο)

Στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε του Άρη στον ημιτελικό με 49-56 στο ''Αλεξάνδρειο''. Οι ερυθρόλευκοι προκρίνονται στο τελικό του κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 2013. Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ,η οποία έκανε την μεγάλη έκπληξη και απέκλεισε το τσίρκο -ο ίδιος ο Γιαννακόπουλος τους αποκάλεσε έτσι- του Πασκουάλ. Οι κιτρινόμαυροι νίκησαν τον ΠΑΟ με 73-69 και προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλλου μετά το 2001. Παράλληλα Ολυμπιακός-ΑΕΚ είχαν να βρεθούν σε τελικό κυπέλλου από το μακρινό 1980,όταν και οι ερυθρόλευκοι είχαν επικρατήσει της Ένωσης με 85-80.
MVP του αγώνα ο Γιάνις Στρέλνιεκς. Ο Λετονός γκαρντ σημείωσε 3 σερί τρίποντα σε κομβικό σημείο του αγώνα,ενώ συνολικά είχε 12 πόντους στο παιχνίδι του. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μιλουτίνοφ ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και έχοντας 11 ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στην αναμέτρηση. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο καλάθια με τους Μπένσον και Βασιλόπουλο και προηγήθηκαν με 4-0. Οι πρώτοι πόντοι στο παιχνίδι ήρθαν δια χειρός Ρόμπερτς, ενώ λίγο αργότερα ο Τόμπσον έκανε το 4-4. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος με κάρφωμα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Πειραιώτες. Ο Πρίντεζης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 10-7 και ο ΜακΛίν με κάρφωμα έδωσε αέρα 6 πόντων στον Θρύλο (6-12). Ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο εύστοχες βολές του Στρέλνιεκς,8-14 υπέρ του Θρύλου.
Στην πρώτη επίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΜακΛίν με ωραίο καλάθι ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (8-16).  Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έχασε το ρυθμό του, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχουν πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση. Ο Άρης μείωσε τη διαφορά με καλάθι του Βον σε 18-15. Ο Μιλουτίνοφ έδωσε ανάσα στον Θρύλο (15-20) και στην επόμενη επίθεση ο Παπαπέτρου έκανε το 22-15. Τέλος ημιχρόνου 22-28 υπέρ του Ολυμπιακού,ύστερα από τρίποντο του Αγραβάνη.
Τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες,μάλιστα πέρασαν 4:18 για να επιτευχθούν οι πρώτοι πόντοι της τρίτης περιόδου,όταν και ο Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 22-30.Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 6:25 για να βάλουν το πρώτο τους καλάθι. Ο Τόμπσον μπήκε με... φόρα από τον πάγκο και είχε πέντε σερί πόντους για την πρώτη διψήφια διαφορά (26-36, στο 18'), αλλά Aθηναίου και Βον με δύο τρίποντα μείωσαν σε 32-37 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και οι παίκτες του Γιαννάκη κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπένσον (40-38, στο 33').Ο Στρέλνιεκς με δύο μεγάλα σουτ διαμόρφωσε το 42-44 και το ματς είχε γίνει ροντέο. Με 3:30 να μένουν για το τέλος, ο Μιλουτίνοφ πήρε σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και ο Λετονός «εκτέλεσε» ξανά για το 44-50.  Με σκορ 47-54 μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό και η κατάσταση δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη και συνάμα την πρόκριση στον τελικό με 49-56.
Επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό την Παρασκευή κόντρα στον ΠΑΟ για την 6η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Σώμος-Παναγιώτου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1), Βον 15 (2), Τσαϊρέλης 3, Πουλιανίτης, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Πέτγουεϊ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 11 (11 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1, Ρόμπερτς 6 (1), Τόμπσον 7 (1), Μακλίν 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4, Στρέλνιεκς 11 (3), Μάντζαρης 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 49 πόντοι, 18/66 σουτ (27%), 4/22 τρίποντα (18%), 9/14 βολές (64%), 34 ριμπάουντ (8-26), 10 ασίστ, 7 λά8η, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 56 πόντοι, 18/54 σουτ (33%), 7/22 τρίποντα (32%), 13/23 βολές (57%), 46 ριμπάουντ (12-34), 12 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.