Σάββατο 9 Απριλίου 2016

Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-99 (ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός μετά από 11 συνεχή χρονιά παρουσίας στα play off της ευρωλίγκας,μένει εκτός. Ο Ολυμπιακός ο οποίος θεωρείται δίχως υπερβολή η κορυφαία ομάδα της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια έχοντας δύο συνεχόμενα ευρωπαϊκά (2011-2012,2012-2013) και δύο τελικούς (2009-2010,2014-2015),στο σημερινό και τελευταίο παιχνίδι της φάσης των ομίλων ηττήθηκε με 99-96 από την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ,αλλά αποχαιρέτησε με το κεφάλι ψηλά την διοργάνωση και έδωσε υπόσχεση ότι θα ξαναγυρίσει. Ο κόσμος παρά την πικρία του αποκλεισμού ήταν εκεί, χειροκρότησε την ομάδα παρά την ήττα και ταυτόχρονα απαίτησε από τους παίχτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός σήμερα θα λέγαμε ότι έκανε μια αρκετά καλή εμφάνιση,παρά τα κενά διαστήματα στο τέλος του παιχνιδιού,ίσως όμως και αυτά τα κενά διαστήματα να του στέρησαν την νίκη,ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η απουσία του Γιώργου Πρίντεζη,αλλά και η διαιτησία έβαλε στο τέλος το χεράκι για να πάρει η ρωσική ομάδα το ροζ φύλλο του αγώνα, Να θυμίσουμε ότι και στο πρώτο αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εχθρική διαιτησία.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μιλουτίνοβ. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα βραχείας κεφαλής με τον Παπαπέτρου 9-8,αλλά οι Ρώσοι με ένα σερί 11-0 εκτόξευσαν την διαφορά στο 9-19,ο Θρύλος βρήκε λύσεις με τον Λότζεσκι από τα 6,75,αλλά και πάλι οι Ρώσοι που είχαν 6/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο,πήραν ένα μεγάλο προβάδισμα +10 18-28,τέλος πρώτης περιόδου 25-33.
Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστές τους Όντομ και Χάκετ έδωσαν μετά από πολλή ώρα προβάδισμα στους ερυθρόλευκους 36-33 στο 13' και το ΣΕΦ πήρε φωτιά.Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, ο Ουόρικ αξιοποίησε την ασίστ του Χάκετ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, με τον εξαιρετικό Ντε Κολό να φέρνει την ΤΣΣΚΑ στο +6 (39-45) στο 17' με σουτ από μέση απόσταση. Ο Λότζεσκι έδινε επιθετικά λύσεις για τον Ολυμπιακό,αλλά οι Πειραιώτες δεχόντουσαν πολλά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου να βρει την ΤΣΣΚΑ μπροστά με +5 45-50.
Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη των Πειραιωτών,καθώς ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη την διάρκεια της,ενώ κορυφαίος για την τρίτη περίοδο ήταν ο Μάντζαρης,ο οποίος είχε και 12 πόντους συνολικά στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έφτασε την διαφορά μέχρι και στο +6 69-63. Σκορ τρίτης περιόδου 69-64.
Τελευταία περίοδος και η κούραση βγήκε στους ερυθρόλευκους,με αποτέλεσμα να έχουν κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους και με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει το διπλό από το ΣΕΦ. Η διαφορά έφτασε στους +9 για τους Ρώσους 73-82 στο 36'. Ο Θρύλος πήγε να κάνει το μεγάλο come back,αλλά εκεί οι διαιτητές έβαλαν το χεράκι τους και έδωσαν μερικές βολές δώρο στην ρωσική ομάδα που δεν τις άφησε ανεκμετάλλευτες. Ο Λοτζέσκι στα 3'' πριν την λήξη με τρίποντο μείωσε το σκορ σε 96-97, αλλά ο Ντε Κολό ήταν και πάλι ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 96-99. Τέλος η ευρωλίγκα για φέτος και σειρά έχει το πρωτάθλημα,εκεί όμως η κατάκτηση του είναι απαίτηση του ερυθρόλευκου λαού.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99
Ανά δεκάλεπτο: 25-33, 20-17, 17-14, 27-35
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Ουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Κουλάγκιν Κ., Τεόντοσιτς 13 (2), Φριντζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεφ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Κουρμπάνοφ 11 (2), Χάινς 7.