Δευτέρα 11 Απριλίου 2016

παοκ-Ολυμπιακός 2-3 (πρωτάθλημα,βόλεϊ αντρών)

Επιστρέφει...
Ο Θρύλος με ψυχωμένη εμφάνιση και καταπληκτική απόδοση πέρασε νικηφόρα από την Πυλαία επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ (25-21, 24-26, 25-23, 17-25,8-15) και διατήρησε ανοικτό το δρόμο για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες έστειλαν από τη Θεσσαλονίκη το μήνυμα ότι είναι...εδώ και ικανοί να ανατρέψουν την κατάσταση που διαμορφώθηκε μετά τα δυο πρώτα ματς στο Ρέντη, μείωσαν σε 2-1 την σειρά των ημιτελικών και την έστειλαν στο 4ο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 18:00 στην Πυλαία. Παρά το νωθρό ξεκίνημα  στο πρώτο σετ (25-21), ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα (24-26), έλεγξε στην μεγαλύτερη διάρκεια το 3ο σετ το οποίο έχασε μέσα από τα χέρια του (25-23) και κυριάρχησε απόλυτα στα δυο τελευταία (17-25, 8-15). Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τσουκ ενώ στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων από πλευράς Ολυμπιακού πέρασε και ο Κοκκινάκης.

Νωθρό ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το 2-1 με το οποίο προηγήθηκε βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και 5 πόντους στο πρώτο σετ. Ωστόσο το 13-9 το μετέτρεψε σε 15-14 για να πάει πίσω με 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως από εκείνο το σημείο οι Θεσσαλονικείς αύξησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός με δυο διαδοχικούς πόντους από τον πρώτο χρόνο του Σπίνου και το μπλοκ του Όγκουρτσακ μείωσε σε 23-20 αλλά το σερβίς του Τσουκ στο φιλέ διαμόρφωσε το 24-20. Ακολούθησε φιλέ από σερβίς του Γιαμπλόνκσι και τελικά το σετ κρίθηκε από το μπλοκ του Λη (25-21).

Με αντίδραση και ανατροπή ισοφάρισε!

Στην έναρξη του δεύτερου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε (0-2, 2-3, 3-4,4-5) στη συνέχεια πήγε πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6 αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους που προήλθαν από τον Τσουκ (επίθεση και μπλοκ άουτ) ισοφάρισε σε 9-9. Ακολούθησε φιλέ του Χιμένες με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το προβάδισμα 9-10 αλλά το φιλέ από το σερβίς του κορυφαίου στο δεύτερο σετ Κοκκινάκη διαμόρφωσε το 10-10. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να αποκτά προβάδισμα δυο πόντων για πρώτη φορά 13-15 αλλά οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 15-15. Η εξέλιξη του σετ ήταν συναρπαστική με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Θρύλος που βρέθηκε να χάνει με 24-23 δεν το έβαλε κάτω και αφού ισοφάρισε μετά από άστοχη επίθεση του Χιμένες (24-24), πέρασε μπροστά με πλασέ του Τσουκ (24-25) και πήρε το σετ μετά από νέα άστοχη επίθεση του ΠΑΟΚ από τον Σεπέδα.

Έχασε μέσα από τα χέρια του το 3ο σετ...

Οι Πειραιώτες μετά τα σημάδια αντίδρασης που φανέρωσαν στο 2ο σετ, ξεκίνησαν δυναμικά στο 3ο και είχαν βελτιώσει αισθητά την απόδοσή τους, αφού προηγήθηκαν με 3-6. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο 5-6, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ξανά στο +3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από επίθεση του Κοκκινάκη (5-8). Δυο διαδοχικά μπλοκ του Σουλτανόπουλου αύξησαν το προβάδισμα του Θρύλου για πρώτη φορά στους 4 πόντους (6-10). Η εξαιρετική λειτουργία του ερυθρόλευκου μπλοκ έδωσε τον έλεγχο του σετ σε εκείνο το σημείο στον Θρύλο με αποτέλεσμα να διευρύνουν οι Πειραιώτες το προβάδισμά τους στους 5 πόντους, 9-14. Ακολούθησε η αντίδραση του ΠΑΟΚ ο οποίος μείωσε σε 14-15 και οι δυο ομάδες πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Ολυμπιακό στο +2 (14-16). Με επίθεσεις του Κοκκινάκη η ομάδα μας πήρε ξανά προβάδισμα τριών πόντων (15-18) και το διατήρησε στο 16-19 και στο 17-20 για να πλησιάσουν οι γηπεδούχοι (19-20). Ο Χάρης Σακόγλου διαμόρφωσε το 21-19 αλλά στη συνέχεια είχαμε και νέα ισοπαλία 21-21, πριν περάσει μπροστά ο Θρύλος με τον Έγκλεσκαλνς 21-22 και τον πρώτο χρόνο του Σπίνου (22-23). Ο Σεπέδα ισοφάρισε σε 23-23 και το πλασέ του Κουρνέτα διαμόρφωσε το 24-23 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι πήραν το σετ μετά από λάθος επίθεση του Κοκκινάκη.

Κυριάρχησε και ισοφάρισε εκ νέου...

Στην έναρξη του 4ου σετ ο Ολυμπιακός πίεσε στο σέρβις και προηγήθηκε με 1-5 και πήγε μπροστά με +5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ λειτουργώντας υποδειγματικά σε όλους τους τομείς αύξησε τη διαφορά στο +7 για να φτάσει στο 4-11. Η ομάδα μας διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο στο σετ (7-12, 8-15) με κορυφαίο τον Τσουκ και πήγε με το +7 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (9-16). Στην εξέλιξη του σετ ο Θρύλος παρέμεινε με ευκολία στη θέση του οδηγού και επικράτησε με 17-25 για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς στο τάιμ μπρέικ.

Θρύλος στο τάι μπρέικ!

Το σκηνικό της «ερυθρόλευκης» επιστροφής ολοκληρώθηκε στο τάι μπρεικ. Μετά το χαλαρό ξεκίνημα ο Θρύλος απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 6-5 και με ένα σερί 4-0, μετά απο δυο διαδοχικούς πόντους του Έγκλεσκαλνς έφτασε στο 5-8. Ο Τσουκ «έγραψε» το 6-9 και παρότι μείωσε ο ΠΑΟΚ σε 8-10, η συνέχεια είχε απόλυτο αφεντικό τον Ολυμπιακό. Από το άστοχο σερβίς του Χιμένες διαμορφώθηκε το 8-11 και από δυο σερί πόντους του Τσουκ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 8-13. Το 8-14 προήλθε από μεγαλοπρεπές μπλοκ του Σπίνου και το τελικό 8-15 μετά από καρφί του Γιαμπλόνκσι στην αντένα με το οποίο ο Θρύλος επισφράγησε την νίκη του μέσα στην Πυλαία.

Τα σετ: 25-21 (28'), 24-26 (32'), 25-23 (31'), 17-25 (25'), 8-15 (13')