Πέμπτη 14 Απριλίου 2016

Ολυμπιακός-Ρέθυμνο 95-59 (πρωτάθλημα)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ρεθύμνου με 95-59 στο ΣΕΦ και εξασφάλισε και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο,καθώς και το πλεονέκτημα έδρας. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τα άλλα ζευγάρια των playoffs είναι τα εξής:

Ολυμπιακός (1) - Ρέθυμνο (8)
Παναθηναϊκός (2) - Κολοσσός (7)
Άρης (3) - Κηφισιά (6)

ΑΕΚ (4) - ΠΑΟΚ (5)

Ο Θρύλος δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο,όπου ήταν και η καλύτερη περίοδος για το Ρέθυμνο. Άλλα στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα επιμέρους 32-8 και έτσι έφτασαν άνετα στην επικράτηση. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο παιχνίδι με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μιλουτίνοβ. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με ένα επιμέρους 12-5 στο 5',ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Παπανικολάου να είναι σε εκπληκτική μέρα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (24-6). Τέλος πρώτης περιόδου 28-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες παρουσίασαν αρκετά προβλήματα τόσο στην άμυνα,όσο και στην επίθεση,λόγου και των πολλών αλλαγών του Γιάννη Σφαιρόπουλου και το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε και πήρε αρκετούς εύκολους πόντους,ενώ ήταν κυρίαρχο στην δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους 16-23. Τέλος ημιχρόνου 44-37.
Ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο και θέλησε να τελειώνει από νωρίς με το παιχνίδι για να μην μπει σε περιπέτειες,άλλωστε κρίνονταν και η πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Ο Σφαιρόπουλος ''μείωσε'' το ροτέισον,οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση,βελτιώθηκαν και στην άμυνα και πρωταγωνιστές τους Μάντζαρη-που στα τελευταία παιχνίδια δείχνει την παλιά καλή του εικόνα-και Παπανικολάου έφτασαν την διαφορά ως και στους +30, 72-42 στο 29',καθαρίζοντας ουσιαστικά και το παιχνίδι. Τέλος τρίτης περιόδου 76-45.
Τέταρτη περίοδος και ενώ το παιχνίδι είχε κριθεί, ο τεχνικός του Ολυμπιακού έκανε εκτενές ροτέισον,βάζοντας στην πεντάδα και τον νεαρό Τολιόπουλο,ο οποίος είχε και ένα τρίποντο στο παιχνίδι. Ο Αγραβάνης ο οποίος επίσης βρέθηκε σε καλή ημέρα με 12 πόντους στο παιχνίδι,όσους είχε και ο Βασίλης Σπανούλης. με αιφνιδιασμό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +39, 93-54. Τελικό σκορ 95-59, ο Θρύλος εξασφάλισε και τυπικά την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας και σε λίγες ημέρες αντιμετωπίζει και πάλι το Ρέθυμνο,αυτήν την φορά για τα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-37, 76-45, 95-59
Ανά δεκάλεπτο: 28-14, 16-23, 32-8, 19-14
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 9, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 12, Στρόμπερι 10, Τολιόπουλος 3, Μιλουτίνοβ 7, Αγραβάνης 12, Μάντζαρης 9, Ουόρικ 9, Λοτζέσκι 2, Παπανικολάου 13, Αθηναίου 2

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 6, Πατάτας, Σχίζας 3, Μάντεν 12, Σάφτεναρ 7, Τσακαλέρης, Στόουν 15, Κάρτερ 11, Τζαγκαράκης, Παναρετάκης 4, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 1