Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023

Πάτησε και πάλι την ''βασίλισσα'' ο Θρύλος! Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 73-60 (μπάσκετ αντρών, Euroleague)

Ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι την ''βασίλισσα'' και έπιασε κορυφή! Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος την Ρεάλ Μαδρίτης και έκαναν ένα ακόμη βήμα για το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 73-60 των Ισπανών, έχοντας ρεκόρ 13-7 και είναι στην καλύτερη κατάσταση στην πιο κρίσιμη περίοδο της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι μπροστά σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ στην κυριολεξία κατάπιαν την Ρεάλ Μαδρίτης με την εξαιρετική τους άμυνα και παρέδωσαν για μία ακόμη αγωνιστική μαθήματα μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση λίγο στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο πήρε εύκολα την διψήφια διαφορά στο σκορ και έφτασε έτσι άνετα στην νίκη.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 1 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τόμας Γουόκαπ που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 2 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις άμυνες των δύο ομάδων να πρωταγωνιστούν με την σκληράδα τους και καμία να μπορεί να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Το σκορ ήταν 6-6 στο 4' με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να δίνουν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με +6 (14-8) στο 6' με δύο τρίποντα. Ο Τάβαρες όμως βρήκε τις εύκολες λύσεις κάτω από το καλάθι και κατάφερε και μείωσε στους +2 (14-12) στο 8', με του Γουόκαπ και Βεζένκοβ να πρωταγωνιστούν λίγο αργότερα και να δίνουν προβάδισμα με +7 (19-12) στον Ολυμπιακό. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 19-12 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στην δεύτερη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έτρεξε ένα σερί 0-8 για το +1 (19-20) στο 13' δια χειρός Χεζόνια. Ο Σλούκας ήταν ο άνθρωπος που έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» στη μπροστινή πλευρά του γηπέδου για τους ερυθρόλευκους, ακολούθησαν 5 πόντοι του ΜακΚίσικ και ο Ολυμπιακός αισθάνθηκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με +5 (29-24) 18', με τον Γουόκαπ να ευστοχεί με τρίποντο στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 36-28 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός με καλάθι του Φαλ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο σκορ (38-28), με τη Ρεάλ όμως να επιστρέφει άμεσα με σερί 0-5 και να μειώνει στους +5 (40-35) στο 23', με τον Ταβάρες (6/7 δίποντα) να είναι εντυπωσιακός κάτω από το καλάθι. Ο Βεζένκοφ με καλάθι και φάουλ έκανε το +8 (43-35) στο 24'. Ο Μούσα μείωσε και πάλι στους +5 (45-40) με τρίποντο, αλλά οι Φαλ και Γουόκαπ ανέβασαν την διαφορά στους +9 (49-40) και λίγο αργότερα ο Κάνααν με τρίποντο ξανά σε διψήφια διαφορά (52-40) στο 28'. Τέλος τρίτης περιόδου 54-44 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με τον Σλούκα ανέβασε την διαφορά στους +12 (56-44). Οι φιλοξενούμενοι με τον Μούσα μείωσαν την διαφορά στους +8 (56-48) στο 34', αλλά οι Μαδριλένοι έδειχναν ανήμποροι για το κάτι παραπάνω, με τον Μπλακ να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση και με προσπάθεια του η διαφορά έφτασε στους +12 (60-48) στο 35'. Ο Σλούκας με σουτ μέσης απόστασης και εν συνεχεία ο Βεζένκοβ με βολές έκαναν το +15 (65-50) στο 37' και κάπου εκεί κρίθηκε και ο τελικός νικητής.

Τελικό σκορ 73-60 επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στο Περιστέρι εκτός έδρας την ερχόμενη Δευτέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Μόγκουλκοτς - Βικλίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 18 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Κάνααν 3 (1), Λαρεντζάκης 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Φαλ 4 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 15 (6/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 5 (9 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (0/3 τρίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ (0/5 τρίποντα), Χάνγκα 2 (1/5 σουτ), Χεζόνια 9 (1/4 τρίποντα), Ντεκ 4, Πουαριέ 4 (8 ριμπάουντ), Κορνελί 2, Ταβάρες 12 (6/8 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γιουλ 6 (0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 6 (5 ριμπάουντ), Μούσα 12 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/42 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 7/11 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 20/36 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.