Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Με εντυπωσιακό Λούντζη νίκησε άνετα το Λαύριο ο Θρύλος! Ολυμπιακός-Λαύριο 98-61 (μπάσκετ αντρών, πρωτάθλημα)

Με τον Μιχάλη Λούντζη να πραγματοποιεί την κορυφαία του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, ο Ολυμπιακός διέλυσε το Λαύριο με σκορ 98-61 και συνεχίζει με το απόλυτο των νικών στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Ολυμπιακός θα λέγαμε συνάντησε κάποια δυσκολία μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και το Λαύριο είχε πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, αλλά στην συνέχεια οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζωκα βρήκαν ρυθμό και έφτασαν πολύ άνετα στην νίκη. Παράλληλα ο Έλληνας τεχνικός έδωσε χρόνο σε πολλούς παίχτες του.

Κορυφαίος παίχτης του Ολυμπιακού ο Μιχάλης Λούντζης που έκανε την κορυφαία του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Λούντζης σημείωσε 21 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας και 4 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ταρίκ Μπλακ που σημείωσε 21 πόντους και έχοντας μαζέψει και 6 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Σάσα Βεζένκοβ που σημείωσε 11 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και έχοντας βγάλει και 3 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Λαύριο να προηγείται με +4 (1-5) στο 2', αλλά η κατάσταση στο παρκέ άλλαξε αρκετά γρήγορα χάρη στη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τα σουτ των Γουόκαπ, Κάνααν και Παπανικολάου για το προβάδισμα του Ολυμπιακού με +3 (12-9) στο 6'. Ο Γερομιχαλός ισοφάρισε με τρίποντο για το 12-12, με τον Σάσα Βεζένκοβ να απαντάει με έξι σερί προσωπικούς πόντους για το +6 (18-12) του Ολυμπιακού. Το Λαύριο στην συνέχεια απάντησε με ένα μικρό σερί 0-4 για το +2 (18-14). Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 25-19 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένος να καθαρίσει την αναμέτρηση από νωρίς και τα καταφέρε. Αρχικά οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Φαλ για το +15 (34-19) στο 13' και έπειτα ο Λούντζης με το τρίτο τρίποντο στο παιχνίδι ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους είκοσι (45-24), με τον Έλληνα γκαρντ να έχει πάρει ''φωτιά'' και με το τέταρτο του ανέβασε την διαφορά στους +22 (50-28). Τέλος πρώτου ημιχρόνου 53-29 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στην τρίτη περίοδο στα πρώτα λεπτά είχαμε αρκετά λάθη από τον Ολυμπιακό και αρκετά άστοχα σουτ από το Λαύριο με την διαφορά να είναι στο +24 (58-24) στο 24'.  Η κατάσταση διορθώθηκε κάπως με τα καλάθια των Βεζένκοβ και Πάπας ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στο +29 (68-39) στο 27' όμως το 0-8 του Λαυρίου που ακολούθησε έριξε το επίπεδο της διαφοράς +21 (68-47) στο 29'. Τέλος τρίτης περιόδου 73-49 υπέρ των Πειραιωτών.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο σε Κολοβέρο και Πάπα. Ο Λούντζης και ο Μπλακ δεν σταμάτησαν να σκοράρουν και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους τριάντα (86-53) στο 34' και πλέον απάντες περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα.

Τελικό σκορ 98-61 και επόμενη αναμέτρηση για τους ερυθρόλευκους κόντρα στην Βαλένθια στο ΣΕΦ την Παρασκευή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακάλης - Τσολάκος - Τεφτίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 7 (1), Βεζένκοβ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1), Μπλακ 21 (7/11 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Λούντζης 21 (6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κολοβέρος 2, Πάπας 6 (1/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Φαλ 9 (3/5 δίποντα, 3/7 βολές), Σλούκας, Μπόλομποϊ 6 (3/4 δίποντα), Πίτερς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2/5 τρίποντα), Κόουλ 11 (1/10 σουτ, 8/8 βολές, 3 ασίστ), Ντούραμ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 10 (4/4 σουτ, 1/2 βολές), Καρακώστας, Αϊβαζίδης, Πιλάβιος 4, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Κουάθ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/37 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 14/24 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 28 ασίστ, 11 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 12/25 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 3 επιθετικά), 15 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα.