Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022

Παραμένουν στο κυνήγι της δεύτερης θέσης οι Γάλλοι! Ναντ-Καραμπάγκ 2-1 (Europa League)

Το γκολ του Ιγκνάσιους Γκαναγκό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στη Ναντ τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Καραμπάγκ και με 6 βαθμούς την κράτησε ζωντανή στη μάχη της 2ης θέσης του 7ου ομίλου του Europa League, αφήνοντας εκτός Ευρώπης τον Ολυμπιακό.

Οι Αζέροι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ εξαιτίας μιας γκάφας του τερματοφύλακά τους στο 16'. Ο Σαχρουντίν Μαχαμανταλίγεβ έδωσε πάσα στον Πέδρο Τσιριβέγια, ο οποίος έδωσε στον Λουντοβίκ Μπλας για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έχασαν ευκαιρίες μέχρι να έρθει η ώρα της ισοφάρισης στο 56'. Ο Αλμπάν Λαφόν ανέτρεψε τον Φίλιπ Όζομπιτς και στην εκτέλεση ο Αζέρος μέσος έκανε το 1-1.

Τελικά η Ναντ πήρε την νίκη, την οποία την κρατάει ζωντανή για την δεύτερη θέση με γκολ του Ιγκνάσιους Γκαναγκό στο 95'.