Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020

Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο του χάρισε την νίκη!Ολυμπιακός β'-Οίακας Ναυπλίου 73-67

Οι ερυθρόλευκοι τα βρήκαν σκούρα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα κόντρα στον Οίακα Ναυπλίου αλλά σοβαρεύτηκαν στο τέταρτο και τελευταίο και έφτασαν στην επικράτηση με 73-67.
Ο Ολυμπιακός β' βρίσκεται πλέον στην 7η θέση έχοντας ρεκόρ 15-4 και ελπίζουν για είσοδο στα πλέι οφ.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Μελισσαράτος που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει και 5 ριμπάουντ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζόλος που σημείωσε 16 πόντους, έχοντας μαζέψει 2 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Νικολαΐδης που σημείωσε 13 πόντους, έχοντας μαζέψει 5 ριμπάουντ και βγάζοντας 3 ασίστ. Πολύ καλός και ο Χρηστίδης που σημείωσε 10 πόντους, έχοντας μαζέψει 8 ριμπάουντ και βγάζοντας 4 ασίστ.
Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (35-35). Αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από το Ναύπλιο ήταν εξαιρετική με ένα σερί 0-10 ξέφυγε αρχικά με +7 (40-47) και λίγο αργότερα με +9 (42-51).
Όμως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν και αυτοί ένα σερί 10-0 πήραν το προβάδισμα με +5 (58-53) και εν συνέχεια έφτασαν με άνεση στην νίκη.
Τελικό σκορ 73-67 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό β' κόντρα στον Αμύντα εκτός έδρας το άλλο Σάββατο.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Μαλαμάς-Σκανδαλάκης (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 48-53, 73-67

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 13 (1), Πετρόπουλος 12 (2), Μωραΐτης, Νοέας 1, Οικονόμου, Τζόλος 16 (2), Αρσενόπουλος 2, Χρηστίδης 10, Ποκουσέφσκι 1, Μελισσαράτος 16, Νίκου 2.

Οίαξ Ν. (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 10 (1), Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 15 (1), Πασολάρι, Παπαντωνίου 2, Τζόρτζεβιτς 16, Βύρλας, Καλλινικίδης 6, Σκορδάς, Μακρής 2, Ζώρζος 7, Ψημίτης 4.