Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020

Κακή εμφάνιση και κακή διαιτησία στέρησαν από τον Ολυμπιακό την νίκη! Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 86-93 (μπάσκετ αντρών,Euroleague)

Η άμυνα τον «πρόδωσε», οι διαιτητές το «τελείωσαν»!
Κακή εμφάνιση, αλλά και μια χυδαία διαιτησία στέρησαν από τον Ολυμπιακό την νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και πλέον η οκτάδα μοιάζει ως άπιαστο ως όνειρο την φετινή σεζόν.
Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα με 86-93 από την γερμανική ομάδα και πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού στην ευρωλίγκα είναι 7-12.
Το αντιαθλητικό φάουλ εις βάρος του Σπανούλη που ανακάλυψε η διαιτητική τριάδα 11'' πριν το τέλος ήταν κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα.
Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Γιώργος Πρίντεζης που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας 9 ριμπάουντ και βγάζοντας 6 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που σημείωσε 15 πόντους, έχοντας μαζέψει 6 ριμπάουντ και βγάζοντας 1 ασίστ. Καλή εμφάνιση και από τον Βασίλη Σπανούλη που σημείωσε 14 πόντους, βγάζοντας και 11 ασίστ. Ενώ ο Αντώνης Κόνιαρης πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού σημείωσε 11 πόντους, μαζεύοντας 2 ριμπάουντ και βγάζοντας 2 ασίστ.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-6, έχοντας ως μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη που σημείωσε 6 πόντους και 2 ασίστ. Όμως στην συνέχεια δέχθηκε τρία σερί τρίποντα από τους Γκιεντράιτις, Σίβα και Έρικσον, με αποτέλεσμα η Άλμπα να βρεθεί στο μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός όμως και με δύο προσπάθειες του Μιλουτίνοφ ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ. Τέλος πρώτου δεκάλεπτου 22-19 για τον Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός την πλήρωσε άσχημα στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου έξω από τα 6.75μ, καθώς οι Γερμανοί είχαν 6/10 τρίποντα. Πολλά λάθη από τους παίχτες του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα η Άλμπα να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (30-41). Ο Κόνιαρης έσπασε το ρόδι μετά από 0/5 τρίποντα του Ολυμπιακού, αλλά ο Γκιεντράιτις  απάντησε αμέσως για το 33-44. Ο Ρούμπιτ και ο Σπανούλης μείωσαν την διαφορά στους +8 (42-50) στο τέλος του ημιχρόνου. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 42-50 υπέρ της Άλμπα.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο γήπεδο και με ένα επιμέρους 7-3 έριξε την διαφορά στους +4 (49-53), η Άλμπα συνέχιζε να είναι εύστοχη έξω από τα 6.75μ., αλλά όμως και οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει τις εύκολες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην ξεφεύγει η διαφορά. Λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (64-64) ύστερα από τρίποντο του Παπανικολάου, ντράιβ του Σπανούλη και καλάθι του Μιλουτίνοφ. Ενώ ο Βεζένκοβ με καλάθι και τρίποντο ύστερα από δύο ασίστ του Σπανούλη, έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Τέλος τρίτης περιόδου 71-69 υπέρ των ερυθρόλευκων.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Άλμπα έχοντας ένα σερί 0-9 πέρασε μπροστά στο με 71-77. Ο Μπλόντγουιν μείωσε στους +4 (73-77), όμως και πάλι οι Γερμανοί με σερί 0-5 ανέβασαν το σκορ στο 73-82, βάζοντας πολύ δύσκολα στους Πειραιώτες. Όμως στην συνέχεια έβαλαν το λιθαράκι τους οι διαιτητές, πρώτα ανακάλυψαν βολές υπέρ της Άλμπα και στην συνέχεια έκοψαν φάση που ο Ρούμπιτ θα κάρφωνε, για να δουν στη συνέχεια πως έκαναν λάθος και να δώσουν τη μπάλα στον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε στο καλάθι (85-87) ύστερα από συνεργασία Σπανούλη και Πρίντεζη και με τον Μιλουτίνοφ με πηγαίνει στις βολές. Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού ευστόχησε στις 1/2, με το επιθετικό ριμπάουντ να το παίρνει ο Πρίντεζης, ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο και στην συνέχεια έκανε απλό φάουλ, αλλά οι διαιτητές το χρέωσαν ως αντιαθλητικό και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.
Τελικό σκορ 86-93 και επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου την Παρασκευή στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Γιόβτσιτς, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 6, Πολ 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/4 τρίποντα), Σπανούλης 14 (6/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μιλουτίνοφ 15 (5/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 15 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4 (1/4 σουτ), Έρικσον 22 (6/9 τρίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 29/39 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 4 επιθετικά), 22 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 18/31 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 23 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 τάπες