Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019

Το σηκώνει το Σάββατο στου Ρέντη!Φοίνικας Σύρου-Ολυμπιακός 1-3 (βόλεϊ αντρών,λιγκ καπ)

Προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν, αυτού του Λιγκ Καπ, πήρε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, επικράτησαν με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου, στον πρώτο από τους δυο τελικούς του Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς», που διεξήχθη στην Σύρο. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρήκαν γρήγορα το ρυθμό τους, έδειξαν την ανωτερότητα τους και έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη και πλέον χρειάζονται δυο σετ για να κατακτήσουν το τρόπαιο. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί το Σάββατο (26/1) στις 18:30 (ΕΡΤ3) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και εκεί ο Ολυμπιακός και πολυνίκης του θεσμού θέλει, έχοντας και τον κόσμο του στο πλευρό του, να κατακτήσει τον πέμπτο διαδοχικό τίτλο στην εν λόγω διοργάνωση και έβδομο συνολικά.
Βρέθηκε πίσω στο σκορ
Ο Φοίνικας Σύρου προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στην αρχή του αγώνα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι», μείωσαν αρχικά από 4-1 σε 4-3, με άσσο του Σμιτ και από 8-4 σε 9-8 στη συνέχεια. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, μακριά από τον γνωστό καλό ρυθμό τους απώλεσαν το πρώτο σετ με 25-22.
Ανέβασε στροφές και ισοφάρισε σε 1-1
Πιο ισορροπημένο το δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να  είναι κοντά στο σκορ. Με τον Γκάβιν Σμιτ να καρφώνει στο αντίπαλο τερέν ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 8-7. Από άουτ επίθεση των γηπεδούχων γίνεται το 8-10 και το συν δυο των «ερυθρολεύκων», ενώ ο Κουμεντάκης με άσσο διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα του Ολυμπιακού (11-8). Οι Πειραιώτες, είχαν τον έλεγχο του σετ και διατηρούσαν αυτή τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του. Διαδοχικά λάθη του Φοίνικα έφεραν το παιχνίδι στο 21-17 και 22-18 για τον Ολυμπιακό. Ο Κουμεντάκης πήρε το μπλοκ άουτ γα το 23-19 και με άουτ σερβίς οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο σετ μπολ (24-20). Από λάθος των γηπεδούχων γράφτηκε και το 25-20 και έγινε το 1-1 στα σετ.
Ανατροπή και 2-1
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ίδιο αποφασιστικά και προηγήθηκε με 5-3 αλλά το σετ ήρθε στα ίσα στο 6-6. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να αποσπαστεί στο σκορ. Ο Ολυμπιακός, ανώτερος στα κρίσιμα σημεία, έκανε το 13-13, 13-15 και το 19-19, 20-22 με μονό μπλοκ του Ανδρεάδη. Με νέο «ερυθρόλευκο» μπλοκ διαμορφώθηκε το 23-21 για τον Ολυμπιακό. Ο Σμιτ σταμάτησε την επίθεση του Φοίνικα για το 25-24 και το σετ μπολ για τους Πειραιώτες, με τον Αλεξίεφ να τελειώνει το σετ (26-24) με τον ίδιο τρόπο, για το 2-1 και το προβάδισμα του Θρύλου στα σετ.
Προβάδισμα για τον πρώτο τίτλο
Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ να μην αφήσει περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Προηγήθηκε με 4-1 και 5-2 στην έναρξη του σετ και όσο κυλούσε η ώρα διεύρυνε τη διαφορά, φτάνοντας τη στη μέγιστη τιμή της, στο συν επτά, στο 15-8. Ο Ράουβερντινκ ήταν αυτός που έκανε τόσο το 20-16 όσο και το 22-16. Ο Πετρέας κάρφωσε για το 23-16 και ο Ράουβερντινκ πήρε πολύ έξυπνα το μπλοκ άουτ για το σετ μπολ και ματς μπολ των Πειραιωτών (24-17). Ο Ολλανδός ακραίος τελείωσε το παιχνίδι καρφώνοντας για το 25-18.  Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γκάβιν Σμιτ με 20 πόντους και τον ακολούθησαν Αλεξίεφ και Κουμεντάκης με 14 και 12 αντίστοιχα.

Τα σετ: 1-3 σε 1:44, 25-22 (27'), 20-25 (26'), 24-26 (26'), 18-25 (25')

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 41% υπ., 27& αρ.), Λέσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος),  Βουλκίδης 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Καϊσλασάλο 20 (18/33 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 9 (9/13 επ., 26% υπ., 22% αρ.), Βελούδης (λ.52%υπ., 30%αρ.) / Αχιλλεόπουλος -λ, Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 1 (1/2επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ):  Πετρέας 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (11/18 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ., 37% αρ.), Κουμεντάκης12 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43% υπ., 29% αρ.), / Στεφάνου (λ. 38% υπ., 31%αρ.) / Δαρίδης -λ, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης, Στιβαχτής,  Ράουβερντινκ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά παίξαμε καλά και πήραμε τη νίκη που ήταν και ο στόχος μας. Είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες που τα έδωσαν όλα σήμερα, μόλις δυο μέρες μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Πρέπει να ελέγχουμε την κούραση σας με τα πολλά παιχνίδια που έχουμε σε Ελλάδα και Ευρώπη μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Έκαναν πολύ καλή προσπάθεια στο σημερινό παιχνίδι, έλεγξαν το ρυθμό μετά το πρώτο σετ και έτσι κάναμε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ».

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ανέφερε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν σημαντική η νίκη σήμερα, που μας φέρνει πιο κοντά, στον πρώτο στόχο της χρονιάς. Έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι το Σάββατο και πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί ώστε να ολοκληρώσουμε αυτό που ξεκινήσαμε σήμερα. Ο Φοίνικας εμφανίστηκε προετοιμασμένος στο πρώτο σετ, έδειξε ενθουσιασμό αλλά εμείς μείναμε σταθεροί σε αυτό που είχαμε δουλέψει, ελέγξαμε το ρυθμό και κερδίσαμε το παιχνίδι με σχετική άνεση».

Ο Ανδρέας Ανδρεάδης από την πλευρά του είπε: «Όπως και στο παιχνίδι του πρωταθλήματος ο Φοίνικας μας δυσκόλεψε. Σίγουρα τα παιχνίδια, τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη έπεσαν πάρα πολύ κοντά και έτσι έχουμε να διαχειριστούμε και τον παράγοντα κούραση, αλλά καταφέραμε να ανταποκριθούμε αρκετά στις απαιτήσεις του αγώνα και πήραμε τη νίκη. Θα συγκεντρωθούμε τώρα ώστε το Σάββατο να κατακτήσουμε τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν».

Πηγή:osfp.gr