Κυριακή 10 Ιουνίου 2018

Άθλια εμφάνιση του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ!ΠΑΟ-Ολυμπιακός 73-58 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

«Δεν μιλάω για μπάσκετ. Συλλυπητήρια για τον κ. Παύλο»
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα και ηττήθηκε από τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ με 73-58 και πλέον υπολείπεται στην σειρά των τελικών με 2-1. Όλα για όλα πλέον την Πέμπτη στον αγώνα στο ΣΕΦ.
Οι ερυθρόλευκοι ήταν απλά ανύπαρκτοι στο ΟΑΚΑ και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια από τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο επιθετικό κομμάτι όπου έμεινε στους 58 πόντους,ενώ στο ημίχρονο είχε μόλις 28. Παράλληλα σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά και στα τρίποντα και στα δίποντα και πιο συγκεκριμένα 13/31 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πολλά λάθη και για την ομάδα του Πειραιά 12 στο σύνολο,κάτι που έδωσε πολύ εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό. Είχαν κάποια φαλτσοσφυρίγματα οι γνωστοί γκρίζοι λύκοι,αλλά δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Σπανούλης με 14 πόντους (4/8 τρίποντα και 6 ασίστ),ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πρίντεζης με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από εκεί και έπειτα το απόλυτο χάος. MVP του αγώνα ο Ρίβερς με 15 πόντους,ενώ σε καλή ημέρα βρέθηκε και ο Τζέιμς με 14 πόντους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του Παύλου Γιαννακόπουλου.
Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2 καλάθια του Μιλουτίνοφ (5-6) στο 3'. Ο Ολυμπιακός όμως μετά το εύστοχο τρίποντο του Σπανούλη για το 8-9, στην συνέχεια όμως έπαθε μπλακ άουτ επιθετικά και αμυντικά είχε κενά με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να τρέξει ένα σερί 10-0 για το 18-9.Δεν άλλαξαν πολλά, με τους Πειραιώτες να μένουν χωρίς σκορ από το 6:26 έως τα 57" πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν ο Ουίλτζερ έσπασε το 10-0 σερί των γηπεδούχων για να ακολουθήσουν ένα "τρελό" σουτ με ταμπλό από τον Σπανούλη. Στην συνέχεια δόθηκε ένα ανύπαρκτο φάουλ εις βάρος του Παπανικολάου και τεχνική ποινή στον ίδιο παίχτη. Τέλος πρώτης περιόδου 19-15.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του ΜακΛίν για το 19-18.Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να "χτυπήσουν" με τον ΜακΛίν κοντά στο καλάθι, ο Αντετοκούνμπο έδωσε φοβερές μάχες στην άμυνα, το ματς δεν ήταν ποιοτικό, ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός, ο Ολυμπιακός ήταν χειρότερος. Γι' αυτό βρέθηκε στο -7 (29-22 στο 16'), πριν ο Ρίβερς βάλει ένα αρκετά τυχερό τρίποντο για το 32-24 και ακολουθήσει ένα ακόμη πιο κακό διάστημα μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο 38-28 υπέρ των πράσινων ύστερα από τρίποντο του Καλάθη.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά με τον Σπανούλη σε σουτ τριών πόντων,αλλά ύστερα από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού ο Καλάθης έκανε το 42-31. Ο Καλάθης πήγε στο ντράιβ περνώντας τον Πρίντεζη ενώ ο Τζέιμς με το γνωστό «πουλ απ» έκανε το 48-39. Τέλος τρίτης περιόδου 54-42 υπέρ του ΠΑΟ.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν απλά ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ στο παιχνίδι,με αποτέλεσμα οι πράσινοι να φτάσουν την διαφορά ως και στους +19 (63-44) ύστερα από αντιαθλητικό του ΜακΛίν. Βγήκαν κάποιες άμυνες και ο Παπανικολάου στο τρανζίσιον με τρίποντο έκανε το 64-55. Στη λήξη της επίθεσης ο Τζέιμς πέτυχε τρίποντο αλλά Παπανικολάου ποστάροντας τον Ρίβερς και Μιλουτίνοφ με βολές έκαναν το 67-58 στο 38΄.
Τελικό σκορ 73-58 με τον Ολυμπιακό όπως προείπαμε να είναι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα εκτός τόπου και χρόνου και πλέον καλείται την Πέμπτη να φέρει στα ίσια την σειρά και κατόπιν να πάρει το πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ. Για να γίνει πάντως αυτό δεν χρειάζεται μόνο η καλή άμυνα,αλλά και η επίθεση,διότι με 58 πόντους,δεν κάνεις τίποτα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης, Δεσλής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα σε 34:15), Ρίβερς 15 (2/6 τρίποντα), Γκιστ 5, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα σε 29:11), Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (4/8 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοφ 8 (10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 9, Μπράουν 3, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2, Ουίλτζερ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/35 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 10/25 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/31 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 14/21 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 λάθη.