Δευτέρα 4 Ιουνίου 2018

Πάτησε βάζελο και διαιτησία ο εκπληκτικός Θρύλος! ΠΑΟ-Ολυμπιακός 65-75 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Το 2ο «διπλό» του Θρύλου σε 1ο τελικό!
Ο Ολυμπιακός κόντρα σε όλους και όλα,κόντρα σε μια από τις χειρότερες διαιτησίες της τελευταίας δεκαετίας,επιβλήθηκε του ΠΑΟ με 65-75 και έκανε το break στην σειρά των τελικών. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε από το 25' και έπειτα 22-0 βολές και ενώ συνολικά είχε 37-20 βολές. Επιπλέον αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Μιλουτίνοφ,ενώ ο Πρίντεζης είχε χρεωθεί με τρία φάουλ από το 9' τα δύο εκ των οποίων ανύπαρκτα. Ακόμα ένα εκπληκτικό στοιχείο είναι πως ο Παναθηναϊκός το 1ο φάουλ στο 4ο δεκάλεπτο το πήρε στα μισά της περιόδου. Συγκεκριμένα στο 5.06 του αγώνα στον Καλάθη με το σκορ στο 57-63 και πιο συγκεκριμένα στο 5.06 του αγώνα στον Καλάθη με το σκορ στο 57-63.
Ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο που εγκλώβισε τον μεγάλο όπλο του ΠΑΟ,τον Νικ Καλάθη. Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκό και απέκτησε αυτόματα το πλεονέκτημα έδρας ενόψει της συνέχειας των τελικών του πρωταθλήματος.
MVP του αγώνα ο Κώστας Παπανικολάου. Ο παίχτης του Ολυμπιακού σημείωσε 14 πόντους,έχοντας 4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο,τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ρόμπερτς με 12 πόντους,ενώ διψήφιο αριθμών πόντων είχαν και οι Μάντζαρης,Παπαπέτρου με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε η διαιτητική τριάδα Πηλοΐδης, Παναγιώτου, Διαμαντής οι οποίοι έκαναν τα πάντα για να βοηθήσουν τους πράσινους στο να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με τρίποντο του Ρόμπερτς. Ο Ρόμπερτς χρεώθηκε στην συνέχεια με δύο εύκολα φάουλ,αλλά κατάφερε και πήρε το δεύτερο φάουλ του Τζέιμς. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-9 με τον Αμερικάνο γκαρντ να έχει σημειώσει επτά πόντους. Ο ΠΑΟ όμως στην συνέχεια βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Τζέιμς προσπέρασε στο σκορ 15-13. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε πάλι στο σκορ με τρίποντο του Μάντζαρη,με τον ΠΑΟ να κάνει το 19-16 με τρίποντο και συμπληρωματική βολή του Τζέιμς. Τέλος πρώτης περιόδου 26-19 υπέρ του Παναθηναϊκού.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασισμένος και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με +10 (29-19),με ένα σερί 0-5 κρατήθηκε στον αγώνα. Ο Ρίβερς πήρε την πρώτη του ευκαιρία στο 16' με το σκορ στο 30-26, εκτέλεσε γρήγορα το πρώτο του τρίποντο για να βρει σίδερο και λίγες φάσεις αργότερα είδε τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο για το 30-29 πριν ο Παπανικολάου "κόψει" σωστά και σκοράρει για το 30-31. Ο Μιλουτίνοφ ανέβασε την διαφορά στους +3 (30-33),για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-35 υπέρ των Πειραιωτών.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε την διαφορά στους +7 (32-39),αλλά τα κοράκια συνέχιζαν να προκαλούν καθώς χρέωσαν τον Μιλουτίνοφ με ανύπαρκτο τρίτο φάουλ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά την διαφορά στους +7 (38-45) ύστερα από τρίποντο του Ρόμπερτς,για να μειώσει ο ΠΑΟ στην συνέχεια στους +2 (45-47). Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 47-52 υπέρ των ερυθρόλευκων ύστερα από δύο καλάθια του Παπανικολάου και Παπαπέτρου.
Η τέταρτη και η τελευταία περίοδος άνοιξε με τρίποντο του Στρέλνιεκς για το 49-55 και φλότερ του Λετονού για το 49-57, πριν ο Μιλουτίνοφ κάνει δύο φάουλ και αποβληθεί με πέντε, 6:54 πριν το τέλος της αναμέτρησης με το σκορ στο 51-59. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 4-0, ο Στρέλνιεκς του έκοψε ξανά την φόρα με δίποντο για το +6 (55-61) στο 34'. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια ύστερα από τρίποντο Παπανικολάου και καλάθι του Μπόγρη ανέβασε την διαφορά στους +9 (59-68) και πλέον η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Ολυμπιακού.
Τελικό σκορ 65-75 με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια από τις μάγκικες νίκες στην ιστορία του και πλέον αποκτάει αυτός το πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας των τελικών. Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων την Πέμπτη στις 19.00 στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Παναγιώτου, Διαμαντής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον 18 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 23 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 4, Καλάθης 8 (4/9 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Αντετοκούνμπο 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (1/9 σουτ), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΛίν 7 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3/4 τρίποντα), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 13/32 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 24/37 βολές, 35 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 17 επιθετικά), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/31 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 18/20 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη.