Πέμπτη 7 Ιουνίου 2018

Για άλλη μια φορά οι αλήτες της ΚΕΔ,καθόρισαν το αποτέλεσμα!Ολυμπιακός-ΠΑΟ 66-71 (μπάσκετ αντρών,πρωτάθλημα)

Δια χειρός… Αναστόπουλου!
Κάθε χρόνο,τα ίδια και τα ίδια. Αυτήν την φορά ο γνωστός και μη εξαιρετέος Αναστόπουλος,έβαλε την σφραγίδα του σε ένα ακόμη ντέρμπι,καθορίζοντας το αποτέλεσμα 20'' πριν το τέλος. Ο Αναστόπουλος μετέτρεψε το επιθετικό φάουλ του Σίνγκλετον πάνω στον Παπαπέτρου,σε αμυντικό και έστειλε τον παίχτη τον Παναθηναϊκού στις βολές,στερώντας παράλληλα μια επίθεση για τον Ολυμπιακό. Πολλά ανάποδα σφυρίγματα και κατά την διάρκεια του αγώνα από τους γκρίζους λύκους.
Ο Ολυμπιακός όντως δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα και ειδικά στην τρίτη περίοδο ήταν τραγικός πετυχαίνοντας μόλις 7(!!) πόντους,αλλά και πάλι κάποια τύποι καθόρισαν την εξέλιξη του αγώνα με το έτσι θέλω.
Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους,ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βασίλης Σπανούλης με 12 πόντους και 5 ασίστ,ο οποίος όμως ήταν τραγικά άστοχος έξω από τα 6.75μ. με 0/5 τρίποντα,ο Πρίντεζης σημείωσε 9 πόντους,ενώ ο Μάντζαρης ήταν μακράν ο χειρότερος του Ολυμπιακού. Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους,με 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.
Στοίχησαν στον Ολυμπιακό οι άστοχες βολές και κυρίως προς το τέλος,καθώς είχε μόλις στις 16/25.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ξεκίνημα του αγώνα με 9-4,αλλά στην συνέχεια  ένα τρίποντο του Λοτζέσκι από την αριστερή γωνία και ένα κάρφωμα του Όγκαστ έγραψαν το 15-19 στο 6', με τον Λοτζέσκι να βάζει και νέο δίποντο για το 15-21 που ολοκλήρωσε ένα σερί 0-10 για τους φιλοξενούμενους. Το σκορ της πρώτης περιόδου ολοκληρώθηκε με 25-27 υπέρ των πράσινων.
Στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Λοτζέσκι ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με +5 (25-30),αλλά δύο γρήγορα τρίποντα από Ουίλτζερ και Παπαπέτρου έφεραν τούμπα το ματς με τον Ολυμπιακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 35-32. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 43-40 υπέρ του Ολυμπιακού.
Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός ήταν επιθετικά ανύπαρκτος,καθώς σημείωσε μόλις επτά πόντους σε αυτό το διάστημα. Βέβαια και ο ΠΑΟ δεν ξεκίνησε και πολύ καλά,διότι για 5' είχε μόλις ένα τρίποντο από το Ρίβερς. Στο 26' το σκορ διαμορφώθηκε σε 43-47 ύστερα από κάρφωμα του Γκιστ. Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στην περίοδο ήρθε από τον ΜακΛίν μετά από έξι λεπτά και εννέα άστοχες προσπάθειες. Τέλος τρίτης περιόδου με το σκορ στο 50-56 υπέρ του ΠΑΟ.
Τέταρτη και τελευταία περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο άστοχος στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟ αύξησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα (50-60) και (52-63). Ο Ολυμπιακός όμως στην συνέχεια μείωσε στους +6 ύστερα από δύο βολές του Πρίντεζη (61-67),αλλά στην επόμενη φάση ο Τζέιμς αύξησε και πάλι την διαφορά στους +8 με δύο εύστοχες βολές (61-69). Ο Ολυμπιακός είχε πολύ κακά τελειώματα στη επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μειώσει και άλλο την διαφορά. Ο Σπανούλης με ντράιβ έκανε το 64-69, καλή η άμυνα και στα χέρια του Ολυμπιακού και στο 1.27 ο Παπαπέτρου έβαλε μία βολή (65-69). Έκοψε πίσω και στα 46΄΄ ο Μπράουν με 1/2 έκανε το 66-69. Όμως 20'' πριν το τέλος η μαφία του μπάσκετ ανέλαβε δράση,καθώς ανακάλυψε φάουλ του Παπαπέτρου στον Σίγκλετον.
Τελικό σκορ 66-71 και πλέον ο Ολυμπιακός καλείται να σπάσει και πάλι την έδρα του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ και να ξαναπάρει το πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας των τελικών. Ο τρίτος τελικός θα γίνει την Κυριακή.

Δείτε την φάση που καθόρισε τον αγώνα:

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μάνος, Ανδρικόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (2/7 σουτ), Παπανικολάου 6 (2/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛίν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Γουίλτζερ 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (2/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 17 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/33 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 16/25 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/41 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 9 λάθη.