Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2018

Την ισοπέδωσε! Ολυμπιακός-Μακάμπι Τελ Αβίβ 94-64 (μπάσκετ αντρών.ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ και με ένα εξαιρετικό μπάσκετ ισοπέδωσε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 94-64 και επέστρεψε στις νίκες στην ευρωλίγκα,μετά την ήττα του την προηγούμενη αγωνιστική από την Μπασκόνια. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την 13η νίκη τους στην διοργάνωση,σε 18 παιχνίδια. Με αυτήν την νίκη οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Σπανούλης με 13 πόντους. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του ΜακΛίν.
MVP του αγώνα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που σημείωσε 12 πόντους με 6/7 διποντα, πήρε 7 ριμπάουντ (4 αμυντικά, 3 επιθετικά), είχε και 3 ασίστ, συν 1 κόψιμο. Στην αξιολόγηση είχε 21 σε 22 λεπτά συμμετοχής. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο ΜακΛίν ο οποίος παρότι αγωνίστηκε μόλις για 5 λεπτά,σημείωσε 12 πόντους και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Βασίλης Σπανούλης που σημείωσε 13 πόντους,έχοντας και 7 ασίστ,ενώ από 11 πόντους είχε ο Παπαπέτρου.
Στο ξεκίνημα του αγώνα το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός είχε κάποια καλά τελειώματα με τον Μιλουτίνοφ,αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει εύκολα από το σκορ. Μάλιστα η Μακάμπι πήρε και προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο του Κόουλ (12-13). Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε άμεσα με 4 συνεχόμενες βολές από Σπανούλη και ΜακΛίν (16-13). Ο Μακλίν συνεργάστηκε άψογα με τον Μάντζαρη και τον Παπανικολάου και κέρδισε δύο γκολ φάουλ για να κάνει το 19-15 και το 22-16. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 24-16 υπέρ του Ολυμπιακού.
Δεύτερη περίοδος και ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Όμως η ομάδα στάθηκε άτυχη,καθώς μετά από ένα εκπληκτικό κάρφωμα του ΜακΛίν,ο Αμερικάνος σέντερ αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην μέση και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός αύξησε στην συνέχεια και άλλο την διαφορά στο +12 (28-16) έπειτα από κάρφωμα του Παπαπέτρου. Η Μακάμπι στην συνέχεια μείωσε με ένα μικρό σερί στους +6 (30-24). Η απάντηση ήρθε τάχιστα φυσικά με τον Στρέλνιεκς και τον Μιλουτίνοφ για ένα 7-0 σερί και το 37-24. Ωστόσο και πάλι οι Ισραηλινοί απάντησαν με ένα μικρό σερί. Ο Σπανούλης μετά από ώρα έσπασε γόρδιο δεσμό από τα 6.75 και με αιφνιδιασμό του Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τη διαφορά για το 44-33. Σκορ ημιχρόνου 53-40 με γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +16 62-44 και πλέον το παιχνίδι είχε γείρει υπέρ των ερυθρόλευκων. Ο Σπανούλης με την 7η ασίστ του στον Πρίντεζη και ο Τόμπσον ανέβασαν τη διαφορά στους 20 για το 66-46. Σκορ τρίτης περιόδου 70-51.
Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και απλά περιμέναμε να μάθουμε το τελικό σκορ. Ο Σφαιρόπουλος έκανε ένα εκτεταμένο ροτέισον ενόψει και του αγώνα της Πέμπτης με την Κίμκι. Οι Πειραιώτες όχι απλώς δεν έριξαν την απόδοση τους,αλλά έφτασαν την διαφορά ως και στους +34 (90-56).
Τελικό σκορ 94-64 και επόμενη αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό με την Κίμκι στην Ρωσία την ερχόμενη Πέμπτη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεζουέλο (Ισπανία), Γιόβσιτς (Σερβία), Πεεράντι (Εσθονία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Παπαπέτρου 11 (2/3 τρίποντα), Σπανούλης 13 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 12 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 3, Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 9, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 5 (1), Μπόγρης 5 (7 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 6 (2), Τόμπσον 7 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μασούρ 1, Ρολ 6, Κέιν 7 ( 6 ριμπάουντ), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 4, Κοέν 2, Σέγκεβ 1, Κόουλ 7 (1) , Παρακχούσκι 4, Ζοσμάν, Τζάκσον 13 (2).

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 23/46 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 33-15 ριμπάουντ,  26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Μακάμπι Τελ Αβίβ: 18/46 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 13/22 βολές, 25-14 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 τάπες.