Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

Λαμποράλ Κούτσα-Ολυμπιακός 96-89 παρ. (κ.α 80-80) (Μπάσκετ ευρωλίγκα)

Νέα ήττα του Ολυμπιακού στο μπάσκετ αυτήν την φορά από την Λαμποράλ Κούτσα 96-89 στην παράταση (κ.α 80-80). Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος αμυντικά αφού δέχτηκε 48 πόντους σε ένα ημίχρονο,ενώ επιθετικά ο Ολυμπιακός είχε πολλά κενά χρονικά σημεία,κάτι που του στοίχησαν την νίκη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε σχετικά καλά στην πρώτη περίοδο,αλλά έπεσε αισθητά στην δεύτερη όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 10 πόντους πίσω. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 48-39. Στην τρίτη περίοδο συνεχίστηκε το κακό παιχνίδι του Θρύλου και η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και στους +13 για την Κάχα (64-51), από εκείνο το σημείο και μετά έγινε μια μικρή ανάκαμψη για τους Πειραιώτες με μπροστάρη τον Λοτζέσκι,αλλά και τον Στρόμπερι που είχε απανωτούς αιφνιδιασμούς, (69-63) σκορ τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι και το οδήγησε στην παράταση 80-80. Εκεί και πάλι ο Θρύλος ήταν κάκιστος αμυντικά και επιθετικά και έτσι οδηγήθηκε δίκαια στην ήττα με 96-89. Κορυφαίοι του γηπέδου ο Μπουρούσης από την Κάχα με 28 πόντους και ο Λοτζέσκι με 28 που έκανε και ρεκόρ καριέρας, από τον Ολυμπιακό,ενώ σε ένα ακόμη παιχνίδι σταθερός ήταν ο Πρίντεζης με 11 πόντους. Πλέον είναι φανερό ότι η ομάδα θέλει ενίσχυση τόσο σε τριάρι,όσο και στην θέση τέσσερα,καθώς τα κενά του Ντάρντεν και του Πέτγουει δεν καλύφθηκαν ποτέ. Ο Παπανικολάου είναι ελεύθερος,μπορείς να βρεις καλύτερο παίχτη ελεύθερο τέτοια εποχή;

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80, 96-89
Ανά δεκάλεπτο: 21-18, 27-21, 21-24, 11-17, 16-9
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ 2, Τίλι 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιάνγκ 5 (3ριμπ, 3κλεψ), Χάντερ 7 (6ριμπ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9ασ), Στρόμπερι 7 (1ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Μιλουτίνοφ 2 (2ριμπ), Πρίντεζης 11 (8ριμπ), Αγραβάνης, Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6), Αθηναίου.